c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_lipiec_2017_20.07.2017_Schetyna_Neumann_big.png

"Składamy wniosek o nowelizację Kodeksu karnego, w którym ci wszyscy, którzy będą wspierać Jarosława Kaczyńskiego i tych, którzy będą głosować dzisiaj za odebraniem polskim sądom niezawisłości i niezależności - wszyscy za to zapłacą. Zapłacą wolnej Polsce, zapłacą prawnie" - zapowiedział Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Przewodniczący dodał, że "Jarosław Kaczyński, jako prezes ugrupowania, które w systemowy sposób łamie prawo i niszczy polską niezależność i niszczy polską wolność, zostanie oskarżony przez nas o sprawstwo kierownicze tej zbrodni".

Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann poinformował z kolei, że złożone propozycje zakładają m.in. odpowiedzialność karną dla osób, które będą głosowały lub kierowały projektami niszczącymi "polską wolność, demokrację i łamiących proces legislacyjny" oraz dla tych, którzy skorzystają na takich przepisach.

"Kto, mając na celu zmianę konstytucyjnego ustroju RP w sposób sprzeczny lub niezgodny z konstytucją RP, podejmuje samodzielnie lub w porozumieniu z innymi osobami działalność zmierzającą bezpośrednio lub pośrednio do urzeczywistnienia tego celu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5" - cytował jeden z przepisów nowelizacji Sławomir Neumann.

Sławomir Neumann zaznaczył w kontekście przebiegu posiedzenia Komisji Sprawiedliwości, że przedstawiony przepis "obejmuje wszystkich, którzy głosowali wczoraj, łamiąc zasady regulaminowe". "Mamy wydruk imienny z tych głosowań" - podkreślił Przewodniczący. Zadeklarował, że kolejni posłowie, którzy będą głosowali na sali sejmowej za ustawą dot. Sądu Najwyższego, "także dopiszą się do tego punktu".

Druga strona nowelizacji dotyczy osób, "które chciałyby skorzystać na niekonstytucyjnych zmianach, związanych z łamaniem niezależności sądów i skracaniem kadencji sędziów".

"Ci wszyscy, którzy zajmą stanowiska opuszczone czy opróżnione przez odwołanych niezgodnie z konstytucją sędziów, będą także podlegać karze" - doprecyzował Sławomir Neumann.

Proponowany przez Platformę Obywatelską przepis nowelizacji brzmi: "Kto wyraża zgodę na wybór, powołanie albo mianowanie na stanowisko w centralnym konstytucyjnym organie państwa opróżnione w sposób niezgodne z konstytucją RP podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od roku do lat 3".

Analogiczne sankcje mają - według projektu Platformy Obywatelskiej - grozić osobom, które wyrażają zgodę na "wybór, powołanie albo mianowanie na stanowisko sędziego opróżnione w sposób niezgodny z konstytucją RP".

"Nikt kto będzie chciał w sposób karierowiczowski podejść do sprawy i zająć opróżnione stanowiska nie może liczyć na bezkarność" - podkreślił Sławomir Neumann.

wł/pap

 

 


bg Image