c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_lipiec_2017_19.07.2017_Schetyna_Petru_big.png

Dalszą wspólną walkę w obronie niezależności sądownictwa poprzez zdziałania spowalniające prace nad projektem PiS dotyczącym przejęcia Sądu Najwyższego zadeklarowali przewodniczący Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Obaj liderzy zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o weta do ustaw o KRS, ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym.

Grzegorz Schetyna przypomniał, że Platforma Obywatelska i Nowoczesna powołały zespół koordynacyjny, który spotyka się dwa razy dziennie i ustala wspólne aktywności w Sejmie. Zapowiedział bardzo intensywne wspólne prace nad ustawą o Sądzie Najwyższym na sali plenarnej Sejmu. "Dzisiaj najważniejsza jest obrona polskiej wolności, demokracji i polskiego parlamentaryzmu, dlatego jesteśmy razem i będziemy tą współpracę zacieśniać" - zadeklarował.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej dziękował ludziom, którzy od kilku dni protestują przeciwko zmianom w sądownictwie w wielu miastach Polski, m.in. w Warszawie przed Sejmem. "Zapraszamy wszystkich w czwartek na godz. 20 pod Pałac Prezydencki, bo dla nas ta sprawa jest ciągle nie zamknięta" - dodał Grzegorz Schetyna zapowiadając czwartkową manifestację przed Pałacem Prezydenckim.

"Oczekujemy od Andrzeja Dudy trzech wet: do uchwalonych w ubiegłym tygodniu nowelizacji ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych oraz do ustawy o Sądzie Najwyższym" - wyraził oczekiwanie Grzegorz Schetyna.

Grzegorz Schetyna i Ryszard Petru podkreślali wolę współpracy. "Walczymy razem z przewodniczącym Schetyną, Platforma Obywatelska z Nowoczesną" - powiedział Ryszard Petru.

Pytany o plan działań na wypadek uchwalenia ustawy o Sądzie Najwyższym, szef .N zapowiedział, że jeżeli PiS będzie podczas prac nad nią łamać prawo, m.in. regulamin Sejmu, wówczas Platforma Obywatelska i Nowoczesna będą "reagować adekwatnie". "Potem będziemy apelować do prezydenta Andrzeja Dudy o weto, ale też bardzo prosimy Polaków o aktywność na ulicach. Internet, ulica i parlament - te trzy miejsca muszą ze sobą współdziałać, wtedy będziemy bardziej skuteczni" - mówił Ryszard Petru.

wł/pap

 

 


bg Image