c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_7.07.2017_Szczerba_Augustynowska_Oka_big.png

Obronę polskich seniorów i walkę o ich godne leczenie zadeklarowali podczas konferencji prasowej posłowie Platformy Obywatelskiej pracujący w sejmowej Komisji Polityki Senioralnej. "To jest dla nas najważniejsze; będziemy pilnować, czy szpitale geriatryczne nie będą zamykane" - podkreślali.

Posłowie odnieśli się w ten sposób do tego, że oddziały geriatryczne nie zostały uwzględnione w szpitalach I i II stopnia w sieci szpitali. W trakcie prac nad wprowadzeniem sieci szpitali resort zdrowia zapewniał, że finansowanie świadczeń geriatrycznych nie będzie zagrożone. Natomiast zgodnie z ustawą świadczenia geriatryczne mogą być realizowane w szpitalach III stopnia oraz w placówkach ogólnopolskich.

Na piątkowej konferencji prasowej Wiceprzewodniczący Komisji Polityki Senioralnej, poseł Michał Szczerba oświadczył, że ustawa o sieci szpitali "wyrzuciła finansowanie oddziałów geriatrycznych w szpitalach I i II poziomu, czyli szpitali miejskich, powiatowych, wojewódzkich". "To jest działanie całkowicie niezrozumiałe, biorąc pod uwagę gwarancje konstytucji, co do specjalnej ochrony osób w wieku podeszłym" - dodał.

Nieuwzględnienie geriatrii w sieci szpitali, skutkuje tym, że specjalizacja ta nie będzie się dalej rozwijała, a ośrodków kształcących nowych geriatrów może zabraknąć. "To powoduje też, że sprzęt Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który został przekazany wielu oddziałom i poddziałom geriatrycznym w całym kraju może nie być wykorzystywany zgodnie z jego przeznaczeniem i zbiórką publiczną" - mówił Michał Szczerba.

Jak poinformowano, oddziały i pododdziały geriatryczne mają zapewnione finansowanie do końca września. "Przed nami, od 1 października jest wielki znak zapytania. Platforma Obywatelska, również w ramach prac komisji polityki senioralnej, nie odpuści tego tematu. Ostatni dyżur na geriatrii nie może stać się faktem" - zadeklarował poseł.

Poseł Joanna Augustynowska relacjonowała, że członkowie komisji polityki senioralnej wizytowali we wtorek oddział geriatrii Szpitala Wolskiego w Warszawie. "Jest to jeden z najbardziej nowoczesnych oddziałów geriatrycznych, który powstał niedawno dzięki samorządowcom i pieniądzom z miasta st. Warszawy" - wskazywała, podkreślając jednocześnie, że oddział ten "został wyposażony w najnowszy sprzęt dzięki WOŚP".

"Takie oddziały są zagrożone, nie będą mogły funkcjonować. Pytanie zatem, co będzie z seniorami? Kto będzie ich leczył?" - dociekała posłanka. "Postanowiliśmy, że wystąpimy z dezyderatem do ministerstwa po to, aby konkurs dotyczący finansowania został rozpisany jak najszybciej. Nie może być przecież tak, że oddział nagle przestanie mieć możliwość finansowania" - wskazywała Joanna Augustynowska.

Marzena Okła-Drewnowicz poinformowała, że na ostatnim posiedzeniu komisji polityki senioralnej posłowie PiS dopuścili się skandalicznej sytuacji i nie zagłosowali za dezyderatem, który miał zagwarantować przywrócenie finansowania geriatrii. "Chcemy powiedzieć dziś mocno i wyraźnie: będziemy bronić polskich seniorów, walczyć o ich godne leczenie, to jest dla nas najważniejsze. Będziemy pilnować, czy szpitale geriatryczne nie będą zamykane" - zadeklarowała Marzena Okła-Drewnowicz.

wł/pap


bg Image