c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_6.07.2017_Trzaskowski_big.png

Podczas konferencji prasowej w Sejmie, Szef Gabinetu Spraw Zagranicznych Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski wyraził nadzieję, "że PiS nie będzie stawiał wizyty Donalda Trumpa w Polsce w kontrze do Unii Europejskiej". Jak zauważył: "Polska będzie ważnym partnerem dla USA, i wszystkich innych państw, tylko jeżeli będzie mocna w Unii Europejskiej".

Poseł wskazał, że "wizyta prezydenta USA w Polsce to bardzo ważny dzień". "Cieszymy się, że prezydent USA Donald Trump jest w Polsce" - dodał.

"Przede wszystkim mamy nadzieję, że zostaną potwierdzone gwarancje bezpieczeństwa dla Polski i dla tej części Europy - obecność wojsk amerykańskich na polskim terytorium, również wzmocnienie wschodniej flanki NATO" - powiedział Rafał Trzaskowski. Podkreślił też, że są to kwestie, które zostały wynegocjowane przez rząd PO i PSL, a koniec negocjacji przypadł na rządy PiS, które - jak zaznaczył - postawiło "kropkę nad i".

"Mamy nadzieję, że ten dzień nie będzie używany tylko przez jedną partię i zawłaszczany przez PiS" - poinformował Trzaskowski.

"Jedyne, co nas martwi, to to, że niestety nie stało się tak, jak było zawsze - prezydent Rzeczypospolitej abdykował, jeżeli chodzi o najważniejsze przemówienie, bo nie będzie dzisiaj mówił razem z prezydentem USA" - zaznaczył poseł. "Również jeżeli chodzi o organizację, stała się rzecz niebywała i nad tym ubolewamy, że nie ma zaproszenia od prezydenta Rzeczypospolitej" - dodał.

W kontekście niejasności związanych z zaproszeniem parlamentarzystów opozycji i byłych prezydentów na uroczystość na placu Krasińskich, Rafał Trzaskowski wyjaśniał, że przejęcie inicjatywy przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych było "reakcją na błąd prezydenta Andrzeja Dudy". "Najważniejsze, że dobrze się to skończyło i że wszyscy będziemy a pl. Krasińskich, bo to jest dzień ważny dla Polski, a nie tylko dla Prawa i Sprawiedliwości" - wskazał.

"Ta wizyta przede wszystkim ma swój wymiar symboliczny: potwierdzenie gwarancji bezpieczeństwa (...), zobaczymy, czy będą konkrety. Będziemy pytać o to, czy cały program obrony rakietowej, będzie kontynuowany w tym najbardziej rozwiniętym technologicznie wariancie, będziemy pytali również o wizy, czy PiS-owi uda się to załatwić" - wyjaśniał poseł Rafał Trzaskowski.

wł/pap 


bg Image