c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_czerwiec_2017_28.06.2017_Leszczyna_Cichon_big.png

„Platforma Obywatelska oczekuje odpowiedzi od prezesa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego oraz ministra finansów Mateusza Morawieckiego jakie są zamierzenia KNF wobec SKOK-ów” – poinformowała Izabela Leszczyna z Komisji Finansów Publicznych podczas briefingu prasowego w Sejmie.

Poseł zwróciła uwagę, że „do tej pory nie udało jej się uzyskać odpowiedzi na powyższe pytanie. „Wydaje się, że zarówno minister finansów jak Komisja Nadzoru Finansowego i obecny przewodniczący starają się zamieść pod dywan sytuację w SKOK-ach uznając, że jeśli potłucze się termometr, to chory może sam wyzdrowieje" - dodała.

Izabela Leszczyna wyraziła zaniepokojenie, że „kolejne SKOK-i upadają, a w tych 37, które zostały właściwie w 15 mamy sytuację mocno niepokojącą”. „Pamiętamy wszyscy, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny, czyli pośrednio wszyscy obywatele, zapłacili za upadłości w kasach już prawie 5 mld złotych. Chcieliśmy dowiedzieć się od prezesa, przewodniczącego KNF Marka Chrzanowskiego, od ministra finansów Mateusza Morawieckiego, jakie są ich refleksje w związku z tym. Jakie są zamierzenia KNF wobec SKOK-ów" – powiedziała posłanka.

Janusz Cichoń z Komisji Finansów zauważył, że obecnie uwaga opinii publicznej i mediów skupiona jest na aferze Amber Gold, mówi się o wielomilionowych stratach polskich gospodarstw domowych. Natomiast „koszty tego co się dzieje w SKOK-ach przenoszone są na nas wszystkich, ponieważ płacimy za nie poprzez opłaty usług bankowych”. „To co działo się w SKOK-ach niczym nie różni się od tego, co działo się w Amber Gold. Musimy zrobić wszystko, aby ten proceder przestał trwać” - dodał.

„Afera SKOK-ów i afera Amber Gold to afery PiS” – mówiła Izabela Leszczyna. Poseł przypomniała, że „gdy w 2006 roku Platforma Obywatelska zgłosiła poprawkę, która miała objąć nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego Parabanki i SKOK-i to Prawo i Sprawiedliwość, Samoobrona i LPR, a więc ówczesna koalicja rządząca, zagłosowały przeciwko tej poprawce". Jak zasygnalizowała gdyby poprawka została uchwalona, nie było by ani „afery Amber Gold, ani afery SKOK-ów”.

Poseł odniosła się również do „informacji przekazanych na Komisji Finansów, że Kasa Krajowa SKOK stara się o zmiany legislacyjne, które miałyby polegać na dostosowaniu nadzoru do specyfiki SKOK-ów”. „Przypomnę, że kasy chcą mieć prawa banków, a obowiązki w spółdzielni. Tymczasem zbierają od obywateli depozyty i udzielają kredytów narażając te depozyty na ryzyko" – wyjaśniła.

wł/pap


bg Image