c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_czerwiec_2017_28.06.2017_Kochan_Augustynowska_Okla_big.png

„Doniesienia GUS wyraźnie wskazują, że ilość rodzących się dzieci porównywalna miesiąc do miesiąca z ubiegłym rokiem spada. Mówiliśmy od początku, że „Program 500+” od drugiego dziecka nie zadziała pozytywnie dla demografii” – mówiła podczas konferencji prasowej w Sejmie Magdalena Kochan, wiceprzewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Poseł zwróciła uwagę, że na „Program Rodzina 500+” rząd PiS przeznaczył z budżetu 30 mld zł. Sztandarowy program PiS nie przyniósł jednak oczekiwanych rezultatów.

Joanna Augustynowska zasygnalizowała, że „PiS próbuje pozbawić nas podstawowych standardów opieki okołoporodowej, a także kłamie mówiąc, że zwiększa ilość miejsc w żłobkach”. „W szesnastometrowych pomieszczeniach będzie jeden opiekun, który będzie zajmował się osemką dzieci. Ustawa ta obniża bezpieczeństwo dzieci” – tłumaczyła poseł z Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. „Minister Rafalska otwiera furtkę żeby pseudo żłobki zwane klubami dziecięcymi otwierać w każdym mieście. Będzie większa ilość miejsc w żłobkach, ale kosztem bezpieczeństwa dzieci” - dodała.

Marzena Okła-Drewnowicz przypomniała, że „Platforma Obywatelska przez 8 lat prowadziła odpowiedzialną, efektywną politykę prorodzinną”. „Dla rodzin wieloraczków wprowadziliśmy dłuższy urlop macierzyński, który może wynosić nawet 71 tyg. Ponad to matki, które szły na urlop wychowawczy i rezygnowały z pracy, a miały niski dochód otrzymywały świadczenie wychowawcze w wysokości 400 zł na każde dziecko” – zauważyła poseł Okła Drewnowicz. Wskazała, że „dziś PiS odbiera im te pieniądze”.

Poseł zauważyła, że „PiS przygotował projekt ustawy z którego wynika, że matka otrzyma tylko 400 zł, bez względu na liczbę dzieci”. „PiS zamraża progi dochodowe, kolejne rodziny nie będą mogły skorzystać ze świadczeń rodzinnych, z zasiłków rodzinnych i dodatków do zasiłków rodzinnych” – wyjaśniła Marzena Okła-Drewnowicz.


bg Image