c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_czerwiec_2017_27.06.2017_Grodzki_Sibiska_big.png

Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej - Tomasz Grodzki i Krystyna Sibińska poinformowali podczas konferencji prasowej w Sejmie, że przygotują propozycję listy leków, które są przeznaczone dla dzieci i młodzieży po przeszczepach.

„Chcemy, aby rodzice tych dzieci otrzymali wsparcie i mogli nabyć niezbędne leki bezpłatnie” – powiedziała Krystyna Sibińska, wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska. Posłanka tłumaczyła, że „roczna kwota leczenia jednego dziecka wynosi 100 tys. zł, zatem roczny koszt leczenia wszystkich osób po przeszczepach do osiemnastego roku życia wynosi ok. 50 mln zł”. „Dostęp do bezpłatnego leczenia jest zapisany w konstytucji, zatem taki wydatek budżet rządu Beaty Szydło powinien przełknąć” – podkreśliła Krystyna Sibińska.

Tomasz Grodzki z senackiej Komisji Zdrowia zwrócił uwagę, że „grupa dzieci i młodzieży do lat 18-tu, która żyje w Polsce po przeszczepach narządów liczy 547 osób”. Senator wyraził zaniepokojenieo o to, że „już w maju podrożał kluczowy lek, który jest potrzebny dla młodzieży po transplantacjach, co wywołało wiele protestów”. „Wydawało się, że protesty przyniosą skutki. Tymczasem w lipcu cena tego leku wzrosła z 316 do 666 zł. Cena innego preparatu, który w maju podrożał z 3,20 zł do 1327 zł i wydawało się to skandaliczne, teraz wynosi 1916 zł” – mówił podczas konferencji. Polityk zaznaczył, że „jeżeli rząd chce dbać o dzieci i młodzież, to należy to jak najszybciej zmienić”. „Nie można mieć ust pełnych frazesów o tym jak rząd dba o najmłodszych obywateli, a jednocześnie podnosić cen kluczowych leków” - dodał.


bg Image