c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_27.06.2017_Grabiec_Kierwiski_big.png

Podczas konferencji prasowej, posłowie Platformy Obywatelskiej zaapelowali do ministra obrony Antoniego Macierewicza, by wytłumaczył się z powiązań z byłymi współpracownikami Służby Bezpieczeństwa oraz służb Związku Radzieckiego i Rosji, które wymienia w swej książce Tomasz Piątek. Platforma Obywatelska oczekuje, że premier Beata Szydło natychmiast "przynajmniej urlopuje" szefa MON.

Rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec podkreślał na wtorkowej konferencji prasowej, że książka Piątka zawiera "cały szereg opisów biografii osób związanych z Antonim Macierewiczem, jego bliskich współpracowników, osób z którymi Antoni Macierewicz w ostatnich latach robił interesy, ale też osób, które dziś są w otoczeniu ministra obrony narodowej". "Wśród nich są osoby, które zostały skazane za swoją przeszłość agenturalną, za współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa PRL, ale również za współpracę ze służbami Związku Radzieckiego, a później Rosji" - dodał poseł Grabiec.

Jan Grabiec zauważył, że tego typu powiązania szefa resortu obrony budzą "największy niepokój" i muszą zostać wyjaśnione przez Macierewicza. "Nie ulega wątpliwości, że Antoni Macierewicz, który ma dostęp do tajemnic państwowych, tajemnic wojskowych, również dotyczących naszych relacji z NATO powinien być poza wszelkim podejrzeniem o to, że w jego otoczeniu, że jego współpracownicy są współpracownikami, agentami obcych wywiadów" - zaznaczył rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej.

Z tego względu "Platforma oczekuje od Macierewicza wyjaśnień dotyczących jego powiązań z osobami wskazanych w książce Piątka, a od premier Beaty Szydło, że sprawą zajmą się służby specjalne" - powiedział poseł.

"Po przeczytaniu tej książki można zadać właściwie jedno pytanie: kim pan jest, panie ministrze Macierewicz? Co tak naprawdę robi pan w towarzystwie osób opisanych w tej książce?" - mówił z kolei poseł Marcin Kierwiński. Członek sejmowej komisji obrony wyraził zdziwienie "milczeniem" na temat publikacji Piątka polityków Prawa i Sprawiedliwości, m.in. premier Beaty Szydło. "Wydaje się, że politycy PiS chcą przemilczeć ten temat, ale tego tematu nie da się przemilczeć, bo dotyczy jednej z najważniejszych osób w państwie" - wskazał poseł Kierwiński.

Dopóki Macierewicz nie złoży wyjaśnień, powinien zostać natychmiast "przynajmniej urlopowany". "Skala szkód, którą pan minister Antoni Macierewicz i osoby z nim związane mogą wyrządzić Polsce, może być gigantyczna" - wyraził zaniepokojenie Marcin Kierwiński.

wł/pap


bg Image