c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_czerwiec_2017_26.06.2017_Kierwinski_Grabiec_Witczak_big.png

„W dniu dzisiejszym posłowie Platformy Obywatelskiej składają zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro dotyczące pobicia uczestnika manifestacji KOD w Radomiu. Pobicia dokonanego w związku z poglądami politycznymi prezentowanymi przez uczestników tej manifestacji" – powiedział Jan Grabiec, rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Poseł wyjaśnił, że wniosek dotyczy naruszenia art. 119 Kodeksu karnego, zgodnie z którym „kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną wobec grupy osób lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu jej bezwyznaniowości, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".

Jan Grabiec wyjaśnił, że Platforma Obywatelska oczekuje od prokuratora generalnego, Zbigniewa Ziobry „objęcia tego postępowania swoim specjalnym nadzorem”.

„Nie słyszymy od polityków partii rządzącej jakichkolwiek słów potępienia wobec tych bandytów, nie słyszymy żadnych słów potępienia jeżeli chodzi o mowę nienawiści i o agresję. Można mieć wrażenie, że te bojówki Młodzieży Wszechpolskiej, ci bandyci, bo tak to należy określać, są rodzajem takiego +brunatnego zaplecza+ używanego wtedy, kiedy potrzeba, przez PiS" – podkreślił Marcin Kierwiński. Poseł tłumaczył, że „zawiadomienie do prokuratury jest szansą dla polityków PiS, by wreszcie zachować się przyzwoicie".

Mariusz Witczak zwrócił uwagę, że „manifestacja KOD została zorganizowana legalnie, a we wniosku o zorganizowanie manifestacji wyraźnie wskazywano na zagrożenia związane z kontrmanifestacjami”.  „Zastanawiająca jest rola policji, a ściślej mówiąc - brak działań ze strony policji. Tutaj mamy kompletną bezczynność ze strony policji" – mówił poseł Witczak.

Polityk poinformował, że Platforma Obywatelska skierowała też pismo do Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka, w którym oczekuje wyjaśnień w sprawie „niewłaściwego zabezpieczenia demonstracji”. Posłowie oczekują odpowiedzi na pytania „ilu funkcjonariuszy policji zostało oddelegowanych do zabezpieczenia zgromadzenia, dlaczego policjanci ci nie reagowali właściwie na brutalne zachowania członków organizacji skrajnie prawicowych, a także kto podjął decyzję o niezapewnieniu należytej ochrony manifestacji KOD”. W piśmie znajduje się również zapytanie o to, czy „wzorem decyzji wydanej w związku z manifestacjami przed budynkiem Sejmu RP, odbywającymi się w okresie od 16 grudnia 2016 r. do 12 stycznia 2017 r. zostaną upublicznione przez policję wizerunki osób, które brały udział w pobiciu jednego z uczestników manifestacji z dnia 24 czerwca 2017 r. w Radomiu".

„Tak to jest, że pod skrzydłami Mariusza Błaszczaka rozwija się w Polsce mowa nienawiści i przyzwolenie dla działań organizacji skrajnie prawicowych" – zwrócił uwagę Mariusz Witczak. Poseł zasygnalizował, że „minister Błaszczak nigdy nie potępił agresji ze strony ekstremistycznych działaczy organizacji prawicowych”.

wł/pap

Zobacz treść wniosku


bg Image