c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_czerwiec_2017_22.06.2017_Grodzki_Radziszewska_big.png

„Ustawa o minimalnych wynagrodzeniach w branży medycznej zniechęca młodych lekarzy do pozostania w kraju, a skłania ich do emigracji” – powiedział Tomasz Grodzki z senackiej Komisji Zdrowia podczas briefingu prasowego.

Senator zasygnalizował, że „nawet w Rumunii uchwalono prawo, które proponuje lekarzom specjalistom dwukrotnie wyższa płace niż w Polsce”. Minister Zdrowia w Gabinecie Cieni przypomniał, że do Sejmu wpłynął obywatelski projekt ustawy, pod którym podpisało się przez prawie 250 osób. Jak zauważył „w całym systemie pracuje 437 tys. osób, czyli ponad połowa się podpisała”. Projekt nie został jednak dopuszczony do procedowania.

Tomasz Grodzki zaapelował do marszałka Senatu, aby podjął refleksję na temat projektu wstrzymując projektu rządowy, a rozpoczynając prace nad projektem obywatelskim, co „sprawi, że środowiska lekarskie zaakceptują propozycje zmian w wynagrodzeniach i uznają je za satysfakcjonujące”.

Elżbieta Radziszewska zwróciła uwagę, że Platforma Obywatelska apelowała do PiS-u o włączenie do procedowania projektu obywatelskiego, jednak rząd nie wyraził zgody. „Nie wsłuchano się w propozycje projektu obywatelskiego. Po raz kolejny PiS pokazało, że opinia obywateli nie ma dla nich znaczenia.


bg Image