c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_czerwiec_2017_16.06.2017_Grabiec_Brejza_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej, Jan Grabiec oraz Krzysztof Brejza zapowiedzieli złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa "pośrednictwa w załatwieniu sprawy w zamian za korzyść majątkową lub osobistą, albo jej obietnicę".

Krzysztof Brejza argumentował, że przesłanką do złożenia zawidomienia jest  art. 230 kodeksu karnego, który zakłada, że ten, "kto, powołując się na wpływy w instytucji państwowej (...) podejmuje się pośrednictwa w załatwieniu sprawy w zamian za korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".

Wniosek dotyczy nagrania przed posiedzeniem rządu, gdy minister środowiska Jan Szyszko podszedł do szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka i wręczył mu kopertę. "To jest taka... córka leśniczego - powiedział Szyszko. - A to jest kamera Polsatu" - odparł Mariusz Błaszczak, machając w stronę obiektywu".

Platforma Obywatelska oczekuje uwzględnienia wniosków dowodowych w postaci koperty przekazanej przed posiedzeniem Rady Ministrów oraz nagrania telewizji, która zarejestrowała przekazanie koperty. Jak tłumaczył poseł Brejza konieczne jest również przesłuchanie w tej sprawie ministrów Mariusza Błaszczaka i Jana Szyszki.

Poseł zasygnalizował, że „mamy do czynienia najprawdopodobniej z próbą załatwienia jakiejś sprawy”. Tylko naiwne osoby mogą sądzić, że w środku znajdywała się laurka dla pana ministra Błaszczaka" - dodał.

„Nie przesądzamy, czy doszło do wypełnienia wszystkich znamion tego czynu. Pytamy o to, ponieważ chodzi też o korzyść majątkową lub osobistą” – zaznaczył polityk wyjaśniając, że „niekoniecznie korzyść osobistą musiał otrzymać akurat minister Szyszko”. „Pytamy o to. To może ustalić tylko i wyłącznie prokuratura" – podkreślił.

Rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec podkreślił, że „koperta przekazana szefowi MSWiA jest symbolem polityki kadrowej w PiS". „Żądamy publicznych informacji i śledztwa prokuratury w sprawie systemu powołań, mianowań, awansów poprzez koperty podawane przed polityków PiS innym politykom PiS-u z pominięciem normalnej drogi służbowej" - apelował podczas konferencji prasowej w Sejmie.

wł/pap


bg Image