c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_czerwiec_2017_13.06.2017_Ras_Kosecki_big.png

Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska przygotował poprawkę do Rządowego projekt ustawy o zmianie ustawy o sporcie oraz ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów, która zostanie złożona podczas II czytania ustawy.

Rządowa ustawa zakłada lustrację zawodników i sędziów, którzy grali w PRL-u w klubach gwardyjskich, wojskowych czy resortowych. „To za daleko idąca ingerencja. Nie dopuścimy do sytuacji, w której bohaterowie tamtych czasów, sportowcy oraz trenerzy będą traktowani w nieodpowiedni sposób” – powiedział Ireneusz Raś, przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

Poseł przypomniał, że podobne zapisy ustawowe rząd PiS chciał przeforsować już w 2007 roku.  Jednak Trybunał Konstytucyjny w dniu 11 maja 2007 roku orzekł, że „jest za daleko idąca ingerencja oraz, że członkowie polskich związków sportowych nie są osobami sprawującymi publiczne stanowiska w związku z tym nie powinny podlegać takiej lustracji  na takich samych zasadach jak politycy”. „Ten wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie ustrzegł polityków PiS żeby obecnie przygotować projekt, w którym znajdują się analogiczne zapisy” – zauważył Ireneusz Raś.

Polityk wyraził zaniepokojenie, że „ustawa w kształcie zaproponowanym przez rząd, stanowić będzie narzędzie do manipulowania przez PiS wyborami wewnętrznymi w polskich związkach sportowych”. Poseł poinformował, że Platforma Obywatelska proponuje, aby „w punkcie, który wyklucza te osoby z pełnienia funkcji w polskich związkach sportowych dopisać zastrzeżenie, że zakaz ten nie będzie obejmować osób, które były w okresie PRL-u zawodnikami lub trenerami”. „Pamiętamy jaka była specyfika tamtych czasów, że wielu zawodników i trenerów było przymuszanych, żeby trenować w danym resortowym klubie” - dodał.

Roman Kosecki, były zawodnik klubu Legia Warszawa mówił, że „dostaje bardzo wiele zapytań od zawodników, sportowców oraz trenerów z klubów resortowych, którzy są zaniepokojeni tym, co się dzieje. „Poseł zwrócił uwagę, że ustawa dotknie wybitnych sportowców, którzy w przeszłości zdobywali medale i tytuły mistrzowskie dla Polski, a trenowali np. na Gwardii czy w klubie CWKS Legia. „Nie chcemy, żeby sport był narzędziem do uprawiania polityki” – zaznaczył.


bg Image