c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_czerwiec_2017_7.06.2017_Brejza_Wojcik_big.png

"Platforma Obywatelska złożyła do laski marszałkowskiej wniosek w sprawie wotum nieufności wobec Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka. Wniosek ma związek m.in. ze sprawą śmierci Igora Stachowiaka na komisariacie we Wrocławiu.

"Polityka Mariusza Błaszczaka w stosunku do podległych mu służb doprowadziła do ich dezorganizacji i ich upolitycznienia. Ze służb wyrzuca się fachowców zastępując ich ludźmi doświadczenia i kompetencji" - mówił Marek Wójcik z sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Poseł wyraził zaniepokojenie, że "policja przez rok nie wyciągnęła wniosków ze śmierci Igora Stachowiaka na komisariacie we Wrocławiu". Zasygnalizował też, że przez ten czas dochodziło do prób tuszowania  tej sprawy. "Byliśmy świadkami chaosu w Biurze Ochrony Rządu. Problemy dotykają też Straż graniczną i pożarną" - zauważył polityk. Marek Wójcik zaznaczył, że dalsze sprawowanie funkcji przez Mariusza Błaszczaka stanowi zagrożenie dla Polski i bezpieczeństwa Polaków.

"Wniosek o odwołanie ministra Błaszczaka ma na celu przeciwdziałanie rozrostowi tej politycznej ośmiornicy, która zagarnęła Komendę Główną Policji, wszystkie stanowiska funkcyjne w policji; ośmiornicy, która mackami oplotła komendy wojewódzkie, komendy miejskie, komendy powiatowe, nawet komisariaty" - mówił Krzysztof Brejza. Poseł uzasadniał złożenie wniosku chęcią przeciwdziałania "czysto politycznej polityce personalnej realizowanej przez Błaszczaka". Jak dodał "to działanie w obronie uczciwości polskich policjantów, w obronie neutralnej policji, neutralnej wobec wpływów politycznych PiS".

Krzysztof Brejza przypomniał, że w czasie rządów koalicji PO-PSL, gdy funkcję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji pełnił Grzegorza Schetyny, obecnie przewodniczący Platformy Obywatelskiej, jego zastępcą był Adam Rapacki, czyli "policjant, fachowiec, nie polityk". Natomiast "zastępcą Mariusza Błaszczaka jest minister Zieliński, polityk z krwi i kości, w złym znaczeniu (...), człowiek, który realizuje decyzje polityczne swoich kolegów, podejmuje decyzje o obsadzie poszczególnych komend, komisariatów".

wł/pap

Zobacz treść wniosku

 


bg Image