c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_czerwiec_2017_7.06.2017_Mroczek_Kierwinski_big.png

"Wczoraj dowiedzieliśmy się, że planowana na czwartek, na wniosek Platformy Obywatelskiej Komisja Obrony Narodowej, podczas której miała się odbyć prezentacja wyników badań tzw. podkomisji Antoniego Macierewicza została odwołana. Nie pierwszy raz PiS ucieka przez pytaniami o to, co ta podkomisja robi" - powiedział poseł Marcin Kierwiński podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Przewodniczący Parlamentarnego zespołu Platformy Obywatelskiej do zbadania przypadków manipulowania przyczynami katastrofy smoleńskiej z dnia 10 kwietnia 2010 roku w celu osiągnięcia korzyści politycznych podkreślił, że "PiS ucieka od odpowiedzi na pytania w sprawie prac rządowej podkomisji”.

"To cynizm i chęć ucieczki przed prawdą i niewygodnymi pytaniami. Pan Berczyński uciekł do Stanów Zjednoczonych, a pan Nowaczyk ucieka od pytań. Cynizm, gra Smoleńskiem i cały czas uciekanie od tego, aby nie powiedzieć: +nie zrobiliśmy nic; wszystko, co do tej pory mówił minister Macierewicz to kłamstwa+" - mówił Marcin Kierwiński.

Czesław Mroczek, wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej zwrócił uwagę, że "rządowa podkomisja, kierowana obecnie przez prof. Kazimierza Nowaczyka pracuje obecnie już 15 miesięcy", czyli dlużej niż pracowała komisja państwowa Jerzego Millera. "Komisja Jerzego Millera ustalała wszystko od początku, zgromadziła dokumentację liczącą tysiące stron, natomiast podkomisja smoleńska Antoniego Macierewicza przepytywana kilka miesięcy temu nie potrafiła pokazać kilku stron ustaleń poza mnożeniem w dalszym ciągu hipotez" - zauważył poseł Mroczek.

Wiceminister obrony narodowej w rządzie PO-PSL zasygnalizował, że "przyczyną odwołania czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej może być brak raportu, który podkomisja miałaby tam przedstawić". "To dzisiaj trzeba wyraźnie powiedzieć - nie ma żadnego raportu z tej 15-miesięcznej pracy" - zaznaczył.

Cezary Mroczek przypomniał, że "na przestrzeni ponad 7 lat Antoni Macierewicz sformułował około dwudziestu różnego rodzaju hipotez, ale żadnej z nich nie potrafił udowodnić".

Marcin Kierwiński zwrócił uwagę, że "odwołana została zaplanowana na 17 maja konferencja poświęcona prezentacji wyników badań w sprawie katastrofy smoleńskiej prowadzonych w Wojskowej Akademii Technicznej". Poseł wyjaśnił, że "w dyskusji mieli wziąć udział także członkowie rządowej podkomisji ds. katastrofy". "Wszystko wskazuje na to, że odwołano konferencję dlatego, że wyniki badań wskazują na coś zupełnie innego, niż zostało zaprezentowane na filmie, który podkomisja pokazywała 10 kwietnia" - dodał. Kilka dni temu Marcin Kierwiński wystosował pismo do rektora WAT, płk. dr. hab. inż. Tadeusza Szczurka, w którym pyta o powody odwołania majowej konferencji.

wł/pap


bg Image