c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_czerwiec_2017_7.06.2017_Halicki_Budka_big.png

Posłowie Andrzej Halicki i Borys Budka udali się do Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy, aby porozmawiać z jej kierownictwem na temat informacji pochodzącej od lokalnych mediów, z której wynika, że 22 maja odbyło się w tej komendzie spotkanie minister w kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beaty Kempy z policjantami. Borys Budka, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej wyjaśnił, że „Platforma Obywatelska oczekuje odpowiedzi na pytania: czy takie spotkanie miało rzeczywiście miejsce, czy odbyło się ono kilka godziny po spotkaniu na w siedzibie PiS na Nowogrodzkiej, podczas którego zapadły decyzje od dymisjach w policji".

Dymisje miały miejsce po ujawnieniu przez stację „TVN24” szokującego filmu z zatrzymania Igora Stachowiaka, który zmarł podczas przesłuchania. Kierownictwo komendy nie wyraziło zgody na spotkanie z parlamentarzystami.

Andrzej Halicki, wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska zwrócił uwagę, że w tej sprawie jest wiele znaków zapytania. „Złożyliśmy wniosek o powołanie komisji śledczej, aby opinia publiczna dowiedziała się o wszystkich szczegółach sprawy. Na żadne pytanie nie uzyskaliśmy odpowiedzi” – poinformował polityk. „Udajemy się do kierownictwa posterunku z prośba o odpowiedź, czy doszło do spotkania z minister Kempą” - dodał.

Poseł zwrócił uwagę, że „oprócz śmierci Igora Stachowiaka, w ostatnich miesiącach jest znacznie więcej spraw, które wymagają rzetelnego sprawdzenia". Jako przykłady wskazał nie wyjaśnione okoliczności przypadków „śmierci w Gnieźnie w kwietniu tego roku, w Warszawie, w Białymstoku, w Siedlcach”. „To wydarzenia, które muszą być wyjaśnione i obiecujemy to - będziemy dążyć do tego, aby w sposób systemowy tę kwestię rozwiązać właśnie dlatego, że praca tysięcy policjantów, rzetelna i profesjonalna, jest wystawiona na ciężki wizerunkowy problem demolowania dobrego wizerunku pracy policji przez patologię, która nie może być tuszowana" – zapowiedział Andrzej Halicki.

Borys Budka, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej poinformował, że „wraz z wnioskiem o odwołanie Ministra Spraw Wewnętrznych Mariusza Błaszczaka, Platforma Obywatelska złoży projekt ustawy, która przeciwdziała stosowaniu tortur i wymuszaniu zeznań". Poseł wyjaśnił, że ustawa będzie dotyczyć "art. 246 Kodeksu karnego, z pełną definicją właśnie tych działań, które powinny być objęte wysokimi karami". "Nie może być tak, że dziś część z tych przestępstw to jest tylko stosowanie artykułu 231, czyli przekroczenie kompetencji" – dodał.

wł/pap


bg Image