c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_czerwiec_2017_6.06.2017_Kierwiski_Malinowska_Grupinska_Szustek_Suska_big2.png

„Rada m.st. Warszawy na czwartkowej sesji przyjmie uchwałę w sprawie programu refundacji zabiegów in vitro w stolicy” - zapowiedziała Ewa Dorota Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Program refundacji in vitro w stolicy ma wejść w życie w stolicy od września br. Szacowane koszty to około 10 milionów złotych rocznie. Ze wsparcia miasta będzie mogło skorzystać 2,5 tys. par, zarówno małżeństw, jak i pozostających w związkach nieformalnych. Program przeznaczony jest dla warszawianek w wieku 25-40 lat. Dofinansowanie będzie obejmować trzy próby zapłodnienia in vitro. Zakłada dofinansowanie do 80 proc. kosztów, nie więcej jednak niż 5 tys. złotych.

Ewa Dorota Malinowska-Grupińska przypomniała, że kilka miesięcy temu obiecała warszawiakom, że stołeczna rada zrekompensuje im to, co zabiera rząd PiS. „Pracowaliśmy nad tym parę miesięcy. W najbliższy czwartek na sesji przyjmiemy ten program" – poinformowała.

Marcin Kierwiński wskazał, że „pierwszą decyzją ministra Radziwiłła w rządzie PiS było odebranie Polakom prawa do szczęścia, które mogą uzyskać dzięki in vitro”. Poseł podkreślił, że „wszędzie tam, gdzie opresyjne państwo PiS będzie ograniczać możliwości zwykłych obywateli, Platforma Obywatelska będzie się starała pomagać”. „Nie pozwolimy, aby ideologiczne zacietrzewienie PiS pozbawiało Polaków, warszawiaków dostępu do opieki zdrowotnej na najwyższym poziomie” – dodał

Monika Suska, Radna m.st. Warszawy zwróciła uwagę, że program „ma pozytywną ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji”, uniemożliwiając tym samym zakwestionowanie uchwały przez wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipierę z PiS. „Jesteśmy gotowi do głosowania dlatego, że spełniliśmy wszystkie wymagane kryteria" – zauważyła przewodnicząca Malinowska-Grupińska. Gabriela Szustek, stołeczna radna przypomniała, że w tym roku mija 40 lat od pierwszego zastosowania metody in vitro. „Prawie pół wieku stosowana jest ta metoda. Czas najwyższy, żebyśmy dali mieszkańcom Warszawy to czego oczekują” - zaznaczyła.

wł/pap


bg Image