2017_30.05.2017_Siemoniak_Trzaskowski_Tomczyk_big2.png

"Z niedowierzaniem przyjęliśmy plany Ministerstwa Obrony Narodowej dotyczące rejestrowania wszystkich Polaków, którzy wykazują inną narodowość. To jest plan, który resort obrony rozesłał do wszystkich wojewodów. PiS buduje swoją politykę na strachu. Zaczynało od tego, żeby wszystkich próbować przekonać, że uchodźcy są źli, że to terroryści. Później okazało się, że również źródłem wszelkiego zła mogą być cudzoziemcy, a w tej chwili próbuje stygmatyzować obywateli polskich innej narodowości" - powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie wiceprzewodniczący Komisji do Spraw Unii Europejskiej Rafał Trzaskowski.

"W naszym przekonaniu jest to łamanie konstytucji i są to działania o charakterze dyskryminacyjnym. Co więcej, one niestety mają swoje jasne konsekwencje dlatego, że w Polsce wzrastają postawy ksenofobiczne. Niestety w tej chwili wygląda na to, że PiS zaczyna siać podejrzenia i nieufność nawet do obywateli RP. Uważamy to za sprawę skandaliczną" - dodał polityk.

"Nie trzeba było długo czekać na kolejne złe, szalone, szkodliwe inicjatywy ministra Macierewicza. Jest absolutnie niezrozumiałe, że Ministerstwo Obrony rażąco wkracza w kompetencje MSWiA czy ABW i zaczyna się zajmować sprawą obywateli polskich innych narodowości czy cudzoziemców. To w ogóle nie jest kompetencja MON-u" - mówił w Sejmie wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak. "Mamy do czynienia z sytuacją taką, że swoiste państwo w państwie PiS jest domeną Antoniego Macierewicza, który przekracza kolejne granice" - wskazał.

"Będziemy domagali się wyjaśnień w tej sprawie, będziemy żądali pełnych informacji i będziemy żądali reakcji od premier Szydło, która powinna uporządkować prace swojego rządu i absolutnie nie pozwalać na to, żeby Ministerstwo Obrony podejmowało takie wrogie inicjatywy wobec własnych obywateli" - podkreślił polityk.

"Ministerstwo Obrony i Antoni Macierewicz przekroczyli swoje uprawnienia, dlatego składamy wniosek do pani premier Szydło o informację rządu na najbliższym posiedzeniu Sejmu w sprawie tego skandalicznego zachowania ministra obrony, w sprawie inwigilowania Polaków jeśli chodzi o ich pochodzenie, w sprawie dzielenia polskich obywateli na lepszych i gorszych" - powiedział podczas konferencji Cezary Tomczyk.

Polityk podkreślił, że "należy zadać pytanie czy rząd odnotował powstanie programu "Teczka+" gdzie każdy polski obywatel będzie mógł być zapisany na jakimś indeksie". "Podziałom wśród obywateli trzeba powiedzieć stanowcze 'nie' i żądamy stanowczej i natychmiastowej reakcji premier Szydło" - apelował Cezary Tomczyk.

wł/pap


bg Image