29.05.2017_Kierwinski_Grabiec_big.png

Platforma Obywatelska zapowiedziała złożenie wniosku w sprawie sprawdzenia przez Komisję weryfikacyjną nieruchomości położonej w Warszawie przy ulicy Srebrnej 16, która jest własnością spółki Srebrna. Jan Grabiec, rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej podkreślił podczas briefingu prasowego, że „udziały w spółce posiada fundacja Instytut im. Lecha Kaczyńskiego, w której we władzach zasiada sam prezes Jarosław Kaczyński i inni politycy PiS”.

Poseł wyjaśnił, że nieruchomość przy ulicy Srebrnej 16 jest przedmiotem postępowania reprywatyzacyjnego, dlatego Komisja weryfikacyjna powinna wyjaśnić status prawny tej działki. Jan Grabiec zaznaczył, że jest to szczególnie istotne „w kontekście tego, iż wiemy, że politycy PiS planują na tej właśnie działce przeprowadzić ogromną inwestycję o wartości setek milionów złotych". „Nie ma wątpliwości, że komisja weryfikacyjna powinna zająć się związkami procedury reprywatyzacyjnej z wielkimi pieniędzmi i wpływami politycznymi” - dodał.

W związku z tym, że większość członków Komisji weryfikacyjnej to przedstawiciele środowiska politycznego PiS, aby nie było wątpliwości w sprawie wiarygodności komisji, w pierwszej kolejności powinna „ustalić powiązania finansowe polityków PiS z nieruchomościami w Warszawie".

"Jarosław Kaczyński, ten niestrudzony tropiciel wszelkich układów od 27 lat, sam pozwolił na to, aby wokół niego powstał dość potężny układ. Polityk, który bardzo głośno krytykuje przemiany, które zaszły w Polsce w ciągu ostatnich 27 lat jest chyba największym beneficjentem tychże przemian" – mówił poseł Marcin Kierwiński. Polityk zwrócił uwagę, że „PiS blokuje wszelkie pomysły na rozwiązanie kwestii reprywatyzacyjnej”, a obecnie planuje inwestycje na działce, w sprawie której toczy się postępowanie reprywatyzacyjne. Poseł zaznaczył, że takich nieruchomości związanych ze środowiskiem PiS jest więcej, wskazując na nieruchomości zlokalizowane przy ulicy Nowogrodzkiej, ulicy Ordona oraz w Alejach Jerozolimskich.

wł/pap


bg Image