c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_maj_2017_26.05.2017_Budka_Brejza_big.png

Platforma Obywatelska wystąpi do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry z wnioskiem w sprawie zabezpieczenia materiału dowodowego, który świadczyć ma o tuszowania sprawy śmierci Igora Stachowiaka na komisariacie we Wrocławiu. Posłowie – Borys Budka i Krzysztof Brejza – poinformowali o złożeniu wniosku podczas konferencji prasowej w Sejmie.

„Apelujemy do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o powołanie komisji śledczej oraz o zebranie materiału dowodowego, który może świadczyć o tym, że proces tuszowania tej sprawy nie zakończył się po ujawnieniu nagrań przez media, tylko trwa nadal” – powiedział Krzysztof Brejza, szef Gabinetu Sprawiedliwości w Gabinecie Cieni. Borys Budka z Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, podkreślił, że „przez rok PiS nie potrafił wyjaśnić śmierci Igora Stachowiaka, co powoduje, że rodzą się kolejne pytania i wątpliwości.

„Jakim cudem policjanci nadzorujący komisariat, na którym doszło do tragedii awansowali? Czy prawdą jest to, że osoba, której głos słyszeliśmy na nagraniach, która wydawała polecenia niezgodnego z prawem zatrzymywania świadków nagrywających bulwersujące zdarzenia, dyżurny komendy Wrocław-Stare Miasto również nie został ukarany” – pytał poseł Budka. Polityk zaznaczył, że oczekuje też informacji, czy dyżurny komisariatu pochodzi z Sycowa. „Zamiast odpowiedzi na te pytania mieliśmy atak ze strony Beaty Kempy na wnioskodawców komisji śledczej” - dodał.

Borys Budka wyjaśnił, że ma również wątpliwości co do informacji, że „po emisji materiałów w jednej z komercyjnych stacji telewizyjnych i po poniedziałkowej naradzie na nowogrodzkiej w godzinach wieczornych 22 maja odbyło się spotkanie minister Kempy na komendzie policji w Oleśnicy”. Poseł zaznaczył, że jeśli te doniesienia potwierdzą się będą świadczyły o standardach działania wysokich polityków PiS.

„Przez rok mieliśmy do czynienia z tuszowaniem tego skandalu. Naszym zdaniem stoi za tym zgniły układ, ośmiornica, która oplotła stanowiska kierownicze w komendach” – mówił Krzysztof Brejza. Poseł zapowiedział, że wraz z Borysem Budką wystąpią do prokuratora generalnego z wnioskami o zabezpieczenie monitoringu z komendy policji w Oleśnicy oraz rejestru wyjazdów służbowych minister Kempy. Jak dodał „istotny dowód mogą stanowić również bilingi z telefonu minister Kempy”. Poseł Brejza zaapelował do obywateli, aby zgłaszali się do posłów i senatorów Platformy Obywatelskiej, ponieważ zawsze będą stali po stronie obywateli i dobrych policjantów.

wł/pap


bg Image