c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_maj_2017_25.05.2017_Marchewka_Thun_Halicki_big.png

„15 czerwca powinno wejść w życie prawo, które pozwoli umożliwi mieszkańcom Unii Europejskiej, w tym Polakom korzystać poza granicami swoich państw z telefonów komórkowych na takich samych zasadach, co w rozmowach krajowych. Jednak 15 maja operatorzy funkcjonujący w Polsce przedstawili nowe cenniki, z których jasno wynika, że tylko jeden operator postanowił wdrożyć zasadę 'roam like at home' w całości” – powiedział podczas konferencji prasowej Arkadiusz Marchewka z sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Poseł zwrócił uwagę, że pozostali operatorzy zinterpretowali te przepisy na swój sposób oraz na swoją korzyść. „Wprowadzenie takich działań może doprowadzić do dyskryminacji polskich abonentów. Nie chcemy do tego dopuścić!” – podkreślił poseł Marchewka. Polityk zaznaczył, że Urząd Komunikacji Elektronicznej powinien stanąć po stornie obywateli i walczyć o to, aby byli traktowani tak, jak obywatele innych krajów Unii Europejskiej.

Andrzej Halicki, wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska zasygnalizował, że w niedługim czasie rozpoczną się wakacje, a wtedy wszyscy Europejczycy zainteresują się kwestią roamingu. „W nowoczesnym świecie niestety z powodu +silnej+ pozycji firm ciężko było przełamać ten technologiczny, wydawałoby się, że najprostszy opór” – zauważył. Arkadiusz Marchewka przypomniał, że „posłowie PiS nie dopuścili do tego, aby na posiedzeniu Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii innowacji doszło do spotkania z przedstawicielem UKE, który mógłby przedstawić informację w jaki sposób toczą się negocjacje ws. zniesienia roamingu”. „Oczkujemy od prezesa UKE przedstawienia jasnych i rzetelnych informacji na temat tego na jakim etapie są negocjacje. Nie wiemy czy taryfy zostaną zmienione, jak wyglądają konsultacje i jaki będzie ich efekt. Oczekujemy rzetelnego przedstawienia informacji efektów działań instytucji państwowych w tym zakresie” – mówił poseł.

„Pamiętajmy, że jesteśmy w UE. Jeżeli nie będziemy wdrażać prawa europejskiego, to będzie znaczyło dobitnie, że PiS chce nas wyprowadzić z Unii. Nie można wybierać z prawa europejskiego tego co się podoba” – podkreśliła z kolei eurodeputowana Platformy Europejskiej Róża Thun.


bg Image