c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_maj_2017_24.05.2017_Niemczyk_Ras_Augustyn_big.png

"Obawiam się, że po PiS w szkołach trzeba będzie sprzątać długo, ale ta krzywda, którą pani minister wyrządza dzieciom jest nie do naprawienia" - powiedziała na konferencji prasowej poseł Urszula Augustyn z sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, odnosząc się do ograniczenia liczby godzin wychowania fizycznego planowanego przez PiS.

Urszula Augustyn, w Gabinecie Cieni odpowiadająca za edukację, oceniła, że "każdy dzień działania minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej przynosi nieodwracalne szkody".

Posłanka Małgorzata Niemczyk z Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki powiedziała, że jest "zdegustowana obojętną postawą ministra sportu i turystyki RP, ws. przyszłego zdrowia i wychowania fizycznego naszych dzieci i młodzieży".

Zaznaczyła, że akceptacja zmniejszenia liczby godzin wychowania fizycznego w związku z reformą systemu oświaty "to skandal".

Podkreśliła, że obojętność ministra sportu jest tym bardziej bulwersująca, ponieważ ten nie walczy o środki, które w związku z wprowadzoną reformą oświaty pozostaną w resorcie edukacji narodowej, a "powinny przejść do Ministerstwa Sportu, by ten mógł stworzyć nowe programy i uzupełnić deficyty ruchy u dzieci w związku z zabraniem godzin wychowania fizycznego".

Dodała, że w dobie narastających problemów z otyłością i brakiem ruchu wśród społeczeństwa, zarówno minister sportu, jak i posłowie PiS powinni "zabiegać o każdą złotówkę na rzecz budżetu w Ministerstwie Sportu".

"Jest tylko jedno rozwiązanie tej sytuacji - jak najsprawniejsze ogłoszenie referendum, a następnie zatrzymanie zmian, które proponuje minister Zalewska" - podsumowała Urszula Augustyn.

Obecnie w klasach 4-6 szkoły podstawowej oraz w gimnazjach uczniowie mają 4 godziny wychowania fizycznego tygodniowo, w szkołach ponadgimnazjalnych zajęć WF są 3 godziny w tygodniu. Zgodnie z rozporządzeniem o ramowym planie nauczania w szkołach podstawowych w klasach 4-8 mają być 4 godziny wychowania fizycznego w tygodniu, a w szkołach ponadpodstawowych - 3 godziny. Oznacza to, że w całym cyklu kształcenia uczniowie będą mieli mniej godzin wychowania fizycznego, gdyż w pierwszej klasie liceum lub technikum odpowiadającej dotychczasowej trzeciej klasie gimnazjów zamiast 4 godzin WF będą mieli 3.

wł/pap

 


bg Image