18.5.17_Kierwinski_Tomczyk_Witczak_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński, Cezary Tomczyk i Mariusz Witczak, złożyli wniosek do Ministra Obrony Narodowej, w którym zwracają się z prośbą o udostępnienie pełnej dokumentacji w sprawie przetargu na zakup śmigłowców dla wojska. Celem kontroli jest zbadanie wpływu na przetarg Wacława Berczyńskiego, byłego przewodniczącego Komisji smoleńskiej przy Ministerstwie Obrony Narodowej.

„Te dokumenty powinny być jawne dla opinii publicznej” – powiedział Cezary Tomczyk podczas konferencji prasowej przed gmachem Ministerstwa Obrony Narodowej. Poseł z sejmowej Komisji Obrony Narodowej podkreślił, że „nie można przejść obojętnie obok roli, jaką w przetargu na Caracale pełnił Wacław Berczyński”. „Chcemy otrzymać pełna dokumentacje w sprawie przetargu na śmigłowce. Te dokumenty musza być jawne dla opinii publicznej” – tłumaczył polityk.

Cezary Tomczyk zaznaczył, że Platformę Obywatelską interesuje przede wszystkim nas kontekst wizyty we Francji ministra Antoniego Macierewicza wspólnie z Wacławem Berczyńskim. „Interesuje nas kwestia obiegu dokumentów niejawnych, interesuje nas także kwestia sprawdzenia przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego i inne polskie służby pana Berczyńskiego. Chcemy uzyskać wykaz tajnych lub ściśle tajnych dokumentów i materiałów, do których mieli dostęp Wacław Berczyński, Kazimierz Nowaczyk oraz pan Bartłomiej Misiewicz, Interesuje nas również korespondencja między MON a Ministerstwem Rozwoju; chcemy uzyskać pełną dokumentację procedury przetargowej na zakup śmigłowców" - wyjaśnił.

Mariusz Witczak zwrócił z kolei uwagę, jak wiele „pytań i wątpliwości pojawia się także w kontekście zakupu, z wolnej ręki, dwóch samolotów do przewozu VIP-ów”. Przypomniał, że producentem samolotów jest amerykański Boeing, czyli firma dla której w przeszłości pracował Wacław Berczyński.

Poseł odniósł się również w czasie konferencji prasowej do wywiadu, jakiego Wacław Berczyński udzielił „Super Expressowi”, wskazując, że w wywiadem „były szef rządowej podkomisji jednoznacznie pogrąża samego siebie i Antoniego Macierewicza", ponieważ wprost przyznaje, że „miał wpływ na +wykończenie Caracali+, jak to sam nazywa”.

Marcin Kierwiński z Komisji Obrony Narodowej zasygnalizował, że wywiad stanowi "gotowy akt oskarżenia", ponieważ „Berczyński przyznaje tak naprawdę, że był pełnomocnikiem ministra Macierewicza ds. +wykańczania Caracali+". "Pan Berczyński bardzo jasno i precyzyjnie mówi, że nie został nawet wezwany przez prokuraturę. Sprawa trwa już kilka tygodni, a prokuratura dalej zachowuje się tak, jakby była głucha" – zwrócił uwagę polityk.

wł/pap


bg Image