15.5.17_Grabiec_big.png

"Cieszy nas to, że pan prezes Kaczyński bierze pod uwagę wreszcie opinię Polaków, których większość nie chciała ograniczenia praw wyborczych, chciała mieć możliwość wyboru tego, na kogo będzie głosować" - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej poseł Jan Grabiec. Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował w poniedziałek, że PiS oficjalnie wycofuje się z tzw. wstecznej dwukadencyjności w samorządach.

Jan Grabiec zwrócił uwagę, że po wynikach referendów lokalnych w Legionowie i Nieporęcie widać, że również wyborcy Prawa i Sprawiedliwości, nie tylko opozycji, nie akceptują rozwiązań, które w sprawie samorządu terytorialnego proponuje PiS. W obu gminach ponad 90 proc. mieszkańców opowiedziało się przeciwko ewentualnemu włączeniu do metropolii warszawskiej.

Poseł zapowiedział, że Platforma Obywatelska nie poprze zaproponowanych przez Kaczyńskiego zmian w ordynacji wyborczej. "Obawiamy się, że propozycje przedstawiane przez PiS zmian w Kodeksie wyborczym mają charakter manipulacji - chodzi o to, żeby zwiększyć szanse kandydatów PiS w najbliższych wyborach. Jeśli nie dwukadencyjność wsteczna, zapewne pojawią się inne pomysły, np. likwidacja II tury wyborów w przypadku wójtów, burmistrzów i prezydentów. Tych mechanizmów, które pozwalają wpływać na wynik wyborów, jest bardzo wiele i żadnego z takich rozwiązań nie poprzemy" - zapowiedział rzecznik.

Zwrócił przy tym uwagę, że poważne wątpliwości w sprawie dwukadencyjności samorządowców mają konstytucjonaliści. "Warto przypomnieć, że w przypadku prezydenta RP liczba kadencji jest limitowana w konstytucji. Jeśli prezes Kaczyński chciałby takie limity nakładać na samorządy, również taki zapis powinien się znaleźć w konstytucji" - zauważył Jan Grabiec.

wł/pap


bg Image