c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_maj_2017_12.05.2017_Grabiec_Witczak_Niedziela_big2.png

Politycy Platformy Obywatelskiej zwrócili się na konferencji prasowej w Sejmie do PiS o odpowiedź na "trzy kluczowe pytania": kiedy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wyda list gończy za Wacławem Berczyńskim, ile milionów zł uzyskał z budżetu państwa o. Tadeusz Rydzyk oraz dlaczego polscy rolnicy w czerwcu nie otrzymają wszystkich dopłat.

"Przed kilkoma dniami wezwaliśmy do poważnej debaty o Polsce, do poważnej debaty, o którą pytał PiS, o którą pytał prezes Jarosław Kaczyński, rzecznik rządu i rzecznik PiS" - przypomniał rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej poseł Jan Grabiec.

Jak dodał okazuje się, "że PiS nie chce debaty, że PiS ucieka przed tą debatą, nie chce niewygodnych pytań, boi się tych pytań". "Ale my nie zrezygnujemy z zadawania pytań dlatego, że zgodnie z polską Konstytucją opozycja rozlicza rząd, a nie rząd rozlicza opozycję" - zwrócił uwagę.

"Pierwsze pytanie zadajemy prokuratorowi generalnemu ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobro: kiedy wyda list gończy za Wacławem Berczyńskim, za uczestnikiem największej afery Rzeczypospolitej, afery Macierewicza" - mówił.

"Drugie pytanie do minister Beaty Kempy, szefowej kancelarii premiera: ile milionów złotych uzyskał z budżetu państwa i od spółek skarbu państwa w czasie rządów PiS Tadeusz Rydzyk?" - pytał poseł. Według doniesień medialnych w ciągu 1,5 roku rządów PiS o. Tadeusz Rydzyk i jego firmy uzyskały około 100 milionów zł w różnej formie pomocy.

"Trzecie pytanie kierujemy do ministra Krzysztofa Jurgiela: dlaczego Polscy rolnicy w czerwcu nie otrzymają wszystkich dopłat? Czy to prawda, że wynika to z nieudolności (b.) prezesa ARiMR Daniela Obajtka, na którym ciążą zarzuty korupcyjne, który mimo to prowadził przetarg na system informatyczny, który nie działa" - podkreślił Jan Grabiec.

Wiceprzewodnicząca Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i szefowa gabinetu rolnictwa w Gabinecie Cieni poseł Dorota Niedziela zwróciła uwagę, że " wszyscy, którzy mają do czynienia z Agencją, twierdzą,że jest nieprzygotowany i nie zdążą zarówno wypłacić dopłat jak i złożyć wniosków".

"Czy rolnicy zostaną pozbawieni w tym roku dopłat? Czy rolnicy są zmuszeni na wszystkie niedogodności związane z waszą nieudolnością? Czy prezes Obajtek w nagrodę za niesprawny system informatyczny został prezesem Energi?" - dopytywała.

Poseł Mariusz Witczak zaznaczył, że "afera Macierewicza to afera na szczytach władzy PiS". "Antoni Macierewicz jest drugą osobą w PiS-ie i najważniejszym politykiem formacji, która sprawuje władzę, obok Jarosława Kaczyńskiego. Afera Macierewicza to symbol rządów PiS, a Wacław Berczyński jest kluczową postacią, która jest w stanie udzielić najważniejszych odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące afery Macierewicza, jak również zamówienia z wolnej ręki za 2 mld zł na samoloty dla VIP-ów" - argumentowała poseł.

Zauważył, że "gdyby zsumować pieniądze w ramach afery Macierewicza to jest to kwota ponad 15 mld zł". "Gdzie jest CBA, gdzie jest prokurator generalny w kontekście wszystkich bulwersujących informacji związanych z Berczyńskim i Macierewiczem? Na co Polakom CBA, skoro nie możemy skutecznie zabezpieczyć się przed takimi problemami?" - pytał.

"Beata Kempa jest osobą wyspecjalizowaną w relacjach z Tadeuszem Rydzykiem. Żądamy, żeby zebrać wszystkie informacje związane z dotacjami, wsparciem, wygranymi konkursami jak również z udziałem spółek skarbu państwa w rozmaitych przedsięwzięciach Tadeusza Rydzyka. Stanowczo żądamy odpowiedzi czy rzeczywiście jest tak, że kwota wsparcia dla imperium Rydzyka przekroczyła 100 mln zł" - powiedział Mariusz Witczak.

wł/pap


bg Image