c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_maj_2017_12.05.2017_Cimoszewicz_Kaminska_big2.png

"Zadaje pytanie do Antoniego Macierewicza i Mariusza Błaszczaka kto personalnie odpowiada za zakaz uczestnictwa wojska w obchodach 226 rocznicy konstytucji 3 maja i 72 rocznicy zakończenia II wojny światowej w Suwałkach" - pytała na konferencji prasowej w Sejmie poseł Bożena Kamińska.

Zwróciła uwagę, że "po 1990 roku po raz pierwszy w historii obchodzenia uroczystych świąt patriotycznych i narodowych w naszym kraju w Suwałkach zabrakło służb mundurowych Wojska Polskiego, Policji, Straży Państwowej". "Te służby nie wzięły udziału w asystach honorowych, podczas uroczystych obchodów 226 rocznicy obchodów konstytucji 3 maja. Historia powtórzyła się podczas narodowego dnia zwycięstwa 8 maja. Znowu zabrakło służb mundurowych wojska, policji, straży. Samorząd, mieszkańcy obchodziła te święta sami" - relacjonowała. 

Podkreśliła, że "służby mundurowe maja zapisane uczestnictwo w obchodach świąt narodowych nadając temu szczególny charakter".

Poseł Tomasz Cimoszewicz wskazał, że "za takimi decyzjami może stać minister Zieliński". "Minister Zieliński tkwi mentalnie w czasach PRL. Można to zaobserwować na wielu etapach jego działalności. Mamy do czynienia z przejawami strachu służb i pracowników mu podległych" - zauważył poseł.

Odnosząc się do sytuacji w swoim regionie poseł przytoczył sytuację z usunięciem masztu z flagą Unii Europejskiej na Starym Rynku w Łomży, na czas uroczystości 3 maja. "Dzisiaj toczy się przepychanka pomiędzy służbami miejskimi podległymi prezydentowi Łomży a komendą wojewódzką policji w Białymstoku kto jest winny wyrwania masztu" - opisywał.

"Przez 27 lat była finansowane ze spółki skarbu państwa obchody akcji "Wisła" w Przemyślu. W tym roku po raz pierwszy w historii nie było dofinansowania od MSWiA. Czy mieszkańcy województwa podlaskiego są skazani na tak nietolerancyjnego ministra?" - pytał Tomasz Cimoszewicz.


bg Image