c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_maj_2017_11.05.2017_Augustyn_Piechota_Kochan_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej zaapelowali o zwołanie wspólnego posiedzenia sejmowych komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Polityki Społecznej i Rodziny, by zadać pytania minister edukacji Annie Zalewskiej w sprawie rozporządzenia MEN, które przewiduje, że dzieci z niepełnosprawnościami, które korzystają z nauczania indywidualnego, będą musiały uczyć się w domu, a nie z rówieśnikami.

Urszula Augustyn z Komisji Polityki Społecznej i Rodziny podkreśliła podczas konferencji prasowej w Sejmie, że „dla obu stron jest to znakomita lekcja wzajemnej tolerancji, poznawania się, współżycia w społeczeństwie". „Rozporządzenie minister edukacji niweczy długoletnie osiągnięcia edukacyjne tzw. edukacji włączającej" – dodała. Posłanka wyraziła zaniepokojenie, że „wskutek planowanego rozporządzenia stracą też rodzice dzieci niepełnosprawnych, którzy nie będą mogli wysłać dzieci na indywidualne zajęcia do szkół, tylko organizować je w domu. Stawia to pod znakiem zapytania także ich kariery zawodowe”.

Sławomir Piechota zasygnalizował, że projekt rozporządzenia "to nie jest przypadek". „To kolejna segregacja, kolejne wykluczenie. Rozporządzenie to element zawracania osób niepełnosprawnych do PRL. Nie pozwolimy na to" - mówił podczas konferencji. Poseł tłumaczył, że „najtrudniejsze do usunięcia są bariery w naszych rozumach, które sprawiają, że ludzie myślą o osobach niepełnosprawnych jak o osobach z chorobami wstydliwymi, które trzeba zamknąć".

„Myśleliśmy, że najtrudniejsze myślenie o osobach z niepełnosprawnością, jako o osobach z chorobami wstydliwymi, jako o osobach, które trzeba zamknąć w domu i nie wyprowadzać do szkoły, których nie potrzebujemy w społeczeństwie, że ten etap mamy za sobą” - powiedziała Magdalena Kochan, wiceprzewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Posłanka zwróciła uwagę, że niepełnosprawni stanowią aż 15 proc. polskiego społeczeństwa. „Dziecko, które jest pozbawione zabawy i współuczestnictwa nie da sobie rady w życiu dorosłym” - dodała.


bg Image