c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_maj_2017_10.052017_Niedziela_Ajchler_big.png

„Przymrozki niszczą uprawy,a minister Jurgiel śpi. Unia Europejska bardziej się interesuje tym, co się dzieje w Polsce, niż polski minister rolnictwa” - powiedziała podczas konferencji prasowej w Sejmie Dorota Niedziela, wiceprzewodnicząca Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Posłanka zwróciła uwagę, że w tym roku rolnicy nie zdążyli ubezpieczyć swoich upraw, ponieważ ustawa była przygotowana zbyt późno. Z tego powodu firmy ubezpieczeniowe, z którymi Ministerstwo Rolnictwa podpisało umowy, nie były przygotowane. Rolnicy zatem nie mogli ubezpieczyć swoich upraw, a przez to sami zapłacą za szkody spowodowane przymrozkami. „Pytanie czy to ignorancja ze strony rządu PiS, brak rozsądku, czy celowe działanie?” - pytała Dorota Niedziela.

„Protestujemy przeciwko temu. Wzywamy ministra Jurgiela, żeby dokształcił swoje służby, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe robią, co chcą, a tracą na tym rolnicy” - mówił kolejny przedstawiciel Zbigniew Ajchler z sejmowej komisji rolnictwa. Poseł zaznaczył, że nie powinno być tak, żeby towarzystwa ubezpieczeniowe narzucały rodzaje ryzyk, które rolnik ma ubezpieczyć. „To jest bulwersujące. Minister rolnictwa nie słucha naszych wskazówek, a przede wszystkim nie słucha rolników, przez co wielu z nich doprowadzi do bankructwa” - zasygnalizował.

Dorota Niedziela odniosła się również do terminu zgłaszania wniosków w sprawie dopłat bezpośrednich. Jak zauważyła szefowa Gabinetu Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Gabinecie Cieni „to Unia Europejska dała możliwość przedłużenia składania wniosków o dopłaty, natomiast Krzysztof Jurgiel nie podjął tego i nie zgłosił nawet wniosku o możliwość przesunięcia terminu składania wniosków. Posłanka przypomniała, że termin mija 15-go maja. Unia wydała zgodę na przedłużenie tych wniosków już 4 maja, jednak minęło pięć dni, a minister wciąż nie podjął tego tematu.


bg Image