c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_maj_2017_10.5.2017_Gapinska_Augustyn_Szumilas_big.png

"Wniosek o referendum edukacyjne złożyliśmy 20 kwietnia na ręce marszałka Kuchcińskiego. (...) M.Kuchciński tłumaczy, że na policzenie podpisów potrzebne są dwa tygodnie. Te dwa tygodnie dawno minęły, w związku z tym apelujemy do marszałka, aby zechciał wprowadzić pod obrady debatę na temat wniosku o referendum edukacyjne" - zaapelowała na konferencji prasowej w Sejmie członkini Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży i szefowa Gabinetu Edukacji w Gabinecie Cieni Platformy Obywatelskiej poseł Urszula Augustyn.

"Żeby ten wniosek mógł zostać wprowadzony pod obrady, trzeba przeliczyć głosy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że obecnie rządzący mają kłopot z liczeniem do 100 tysięcy, więc do 500 tysięcy to jeszcze większy problem" - powiedziała. 

Przypomniała także "deklaracje z kampanii wyborczej, kiedy Beata Szydło bardzo głośno opowiadała o tym, że będą słuchać suwerena". "Położyliśmy na stole prawie 1 mln podpisów Polaków, którzy zgodnie z obietnicą PiS dzisiaj żądają referendum" - zaznaczyła posłanka. "To kwestia szanowania podpisów ludzi i spełniania swoich obietnic wyborczych" - dodała.

"Żądamy, aby uszanować głos suwerena i prawie 1 mln podpisów, aby odbyło się w szybkim tempie referendum dotyczące reformy edukacji" - mówiła posłanka Elżbieta Gapińska z komisji edukacji. Dodała, że "Anna Zalewska nie reformuje edukacji, tylko ją deformuje". "Jest najgorszym w historii ministrem edukacji" - podkreśliła.

Wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży poseł Krystyna Szumilas wyjaśniła, że "deformę edukacji da się odwrócić". "Nie rozpoczęło się przygotowywanie szkół do zmiany. Im szybciej odbędzie się referendum, im szybciej PiS wysłucha głosu suwerena, tym szybciej będzie można wycofać się z tej złej zmiany szkodzącej dzieciom" - zauważyła.

"Nie dajcie się zwieść tłumaczeniom PiS, że jest za późno" - apelowała. "Mam oficjalne pismo, które wpłynęło do komisji edukacji Związku Gmin Wiejskich, w którym samorządy wiejskie mówią o tym, że z tej decyzji można wycofać się niemal natychmiast bez kosztów dla lokalnych podatników" - argumentowała.

"Panie marszałku, proszę nie słuchać minister Zalewskiej, która kłamie jeżeli chodzi o możliwość wycofania się ze zmian w edukacji. Anna Zalewska nie chce się przyznać do tego, że reforma jest źle przygotowana i szkodzi polskim dzieciom" - zwróciła się do marszałka sejmu Marka Kuchcińskiego poseł Krystyna Szumilas.


bg Image