c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_maj_2017_9.5.2017_Arlukowicz_Niedziela_big.png

Mamy do czynienia z zagrożeniem terminowego wypłacenia dopłat dla polskich rolników, agencja rolna nie potrafi wdrożyć systemów informatycznych - przestrzegli na konferencji prasowej w Sejmie posłowie Platformy Obywatelskiej.

"Stawiamy bardzo jasne pytanie, pytamy ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, czy dopłaty będą wypłacone w terminie dla wszystkich tych, którym te dopłaty się należą. Ta informacja musi zostać upubliczniona przez ministra" - powiedział rzecznik Gabinetu Cieni poseł Bartosz Arłukowicz.

Wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i szefowa gabinetu rolnictwa w Gabinecie Cieni poseł Dorota Niedziela powiedziała, że zagrożenie terminowej wypłaty dopłat dotyczy 1,3 mln gospodarstw. "Już dwa tygodnie temu słyszeliśmy informacje, że mogą być zagrożone dopłaty w związku z problemami informatycznymi firmy, która, wprawdzie złożyła swoje działania jako firma informatyczna, ale agencja rolna nie potrafi wdrożyć systemów informatycznych" - zaznaczyła posłanka.

"Minister rolnictwa nie odpowiedział na pytania zadane przez dziennikarzy i posłów, nadal nie ma informacji, czy system informatyczny został wdrożony, czy będzie działał" - zauważyła. Dodała, że w poniedziałek minister rolnictwa oświadczył, że nie przedłuży możliwości składania wniosków o dopłaty na 2017 r.

"Pytanie więc do ministra Jurgiela - czy opóźnienia w 2016 r. powtórzą się również w 2017 r. Czy po zwolnieniu w 2016 r. 304 z 316 dyrektorów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, po chaosie jaki nastąpił, po następnej zmianie prezesów, znowu będzie taki duży chaos, że rolnicy nie dostaną swoich pieniędzy?" - pytała posłanka.

"Czy kłamstwem było obiecywanie, że zostaną zwiększone dopłaty, kiedy minister Jurgiel nie jest w stanie dopilnować terminowych wypłat dopłat bezpośrednich" - argumentowała.

Posłowie nawiązali do informacji prasowych, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma problem z uruchomieniem systemu komputerowego służącego do obsługi unijnych dopłat dla rolników co grozi miliardem złotych kary dla Polski oraz utratą dopłat przez ponad milion rolników. Według doniesień, ARiMR ma też problemy z wypłacaniem pieniędzy z dopłat bezpośrednich i środowiskowych za ubiegły rok.

wł/pap


bg Image