c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_kwiecien_2017_28.04.2017_Tomczyk_Mroczek_Kierwinski_big.png

W przyszłym tygodniu zespół kontrolny Platformy Obywatelskiej planuje wizytę w Ministerstwie Obrony Narodowej, by sprawdzić dokumenty zawierające informacje na temat postępowania na śmigłowce dla wojska.

"Mamy nadzieję, że to będą te wszystkie dokumenty, o które prosiliśmy" – powiedział poseł Marcin Kierwiński z sejmowej Komisji Obrony Narodowej podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Poseł poinformował, że Platforma Obywatelska wystąpi również o „dodatkowe informacje do innego z ministrów rządu pani premier Beaty Szydło - do pana Mariusza Kamińskiego, koordynatora ds. służb specjalnych”. „Zapytamy w piśmie (...) o to, czy osoby takie jak pan Berczyński i inni eksperci podkomisji badającej katastrofę smoleńską mają wszelkie niezbędne certyfikaty dot. informacji niejawnych" - zapowiedział.

„Domagamy się ujawnienia wszelkiej korespondencji między ministrem obrony i kierownictwem resortu, a Ministerstwem Rozwoju, księgi wejść i wyjść pana ministra Macierewicza i spotkań z panem ministrem Morawieckim i kwestii spotkań pana Berczyńskiego. To klucz w tej sprawie – mówił poseł Cezary Tomczyk z Komisji Obrony Narodowej. Poseł wyjaśnił, że Platforma idzie „śladem pana Berczyńskiego, śladem wykańczania przetargu na śmigłowce”. Jak zauważył „w przeciągu dwóch lat w tej sprawie nie stało się właściwe nic”. Poseł przypomniał, że „miało być 50 nowoczesnych śmigłowców, a nie ma ich. „Miało być wydane 10 miliardów na off set – tych pieniędzy nie ma. Miała być trzecia fabryka – tej fabryki nie ma. Mamy bulwersujące informacje, które zostały dzisiaj właściwie potwierdzone przez ministra Dworczyka, że nie dochodziło do żadnego nielegalnego kopiowania dokumentów. Dochodziło do niestandardowego przekazywania dokumentów z Inspektoratu Uzbrojenia na Klonową” – zauważył Cezary Tomczyk.

Poseł Cezary Tomczyk z Komisji Obrony Narodowej wyjaśnił, że Platforma Obywatelska domaga się ujawnienia "korespondencji między ministrem obrony narodowej i kierownictwem resortu a Ministerstwem Rozwoju, księgi wejść i wyjść pana ministra Macierewicza, spotkań z panem ministrem Morawieckim i kwestii spotkań pana Berczyńskiego". "Z kim pan Berczyński, mając dostęp do tajnych dokumentów spotykał się w trakcie trwania tego przetargu i co więcej czy miał wpływ na przetarg, który właśnie został rozpoczęty, bo - jak sam mówił - był pełnomocnikiem ministra Macierewicza ds. śmigłowców" - dodał Tomczyk. Poseł Czesław Mroczek, wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej pytał z kolei, jaki zespół powstał w MON wokół "pełnomocnika ds. śmigłowców" Wacława Berczyńskiego. „Dzisiaj już wiemy, że nie były to opowieści starszego pana, pan Wacław Berczyński otrzymał dokumentację przetargową” – zauważył polityk.

wł/pap


bg Image