c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_kwiecien_2017_27.04.2017_Tomczyk_Kierwinski_Kluzik_Witczak_big.png

Grupa posłów Platformy Obywatelskiej podjęła interwencję poselską w Ministerstwie Obrony Narodowej próbując skontrolować dokumenty dotyczące postępowania na śmigłowce dla wojska.

Cezary Tomczyk z Komisji Obrony Narodowej przypomniał, że Platforma Obywatelska powołała  w ramach komisji zespoły kontrolne, które mają wyjaśnić "kilka zasadniczych kwestii", a pierwszą z nich jest "afera Macierewicza, afera śmigłowcowa" i "wykończenie" przetargu na śmigłowce przez dr. Wacława Berczyńskiego, który w zeszłym tygodniu zrezygnował m.in. z kierowania podkomisją, która ponownie bada przyczyny katastrofy smoleńskiej.

Poseł tłumaczył, że opina publiczna powinna poznać „wszelkie informacje dotyczące wykończenia przetargu na 13 mld złotych", ponieważ chodzi o publiczne pieniądze. "To są publiczne pieniądze, publiczna sprawa, to są publiczne informacje. Wszyscy mamy prawo wiedzieć co się tak naprawdę wydarzyło. Pytań jest bardzo wiele, odpowiedzi jest bardzo niewiele" – mówił podczas konferencji prasowej w Sejmie. Cezary Tomczyk zaznaczył, że interwencja poselska odbyła się zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

„Chcielibyśmy poznać dokument, który jest uzasadnieniem unieważnienia tego przetargu, a także zobaczyć korespondencję pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej i Ministerstwem Rozwoju, ponieważ ten drugi resort odpowiadał za część offsetową przetargu” – podkreśliła podczas konferencji prasowej Joanna Kluzik-Rostkowska z Komisji Obrony Narodowej.

Marcin Kierwiński wyjaśnił, że Platforma Obywatelska „zwróciła się do ministra o udostępnienie wszelkich informacji dotyczących tego, „kto i kiedy przeglądał dokumentację przetargową. „Chcemy wiedzieć kto uczestniczył w ważnych spotkaniach, na których zapadały decyzje dotyczące kolejnych etapów tego postępowania przetargowego” – dodał. Z kolei poseł Mariusz Witczak zaapelował do ministra Macierewicza o „ujawnienie wszystkich dokumentów związanych z formalnym przekazaniem Wacławowi Berczyńskiemu kompetencji dotyczących udziału w procedurze przetargowej.

wł/pap


bg Image