c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_kwiecien_2017_26.04.2017_Rotnicka_Florek_big.png

„Znowelizowana przez Sejm ustawa w sprawie wycinki drzew nie gwarantuje dobrego wykonania prawa. Proceder wycinania drzew nie zostanie zatrzymany” – powiedział podczas konferencji prasowej senator Piotr Florek. Jadwiga Rotnicka, wiceprzewodnicząca senackiej Komisji Środowiska poinformowała, że Platforma Obywatelska będzie wnioskować za odrzuceniem nowelizacji ustawy. „Jeśli wniosek nie zostanie przyjęty, Platforma zgłosi poprawki” - dodała.

Piotr Florek zaznaczył, że „zmiany zawarte w nowelizacji niczego nie rozwiązują”, dlatego potrzebne są dodatkowe zapisy w znowelizowanej ustawie. Jadwiga Rotnicka tłumaczyła, że Platforma chce wydłużyć czas, w którym urzędnik gminny miałby dokonać oględzin drzew, które właściciel nieruchomości chciałby wyciąć. Wskazała również na konieczność wprowadzenia poprawki dotyczącej wpisania do treści ustawy zapisu o formach ochrony przyrody. „Prawo powinno chronić wszystkie formy ochrony przyrody dotychczas zapisane w ustawie prawo ochrony środowiska, a ustawa PiS-owską ograniczyła ją tylko do kilku form.

Senator wyraziła zaniepokojenie z powodu „zapisu, mówiącego o tym, że minister środowiska ma mieć sześciomiesięczny termin na wydanie rozporządzeń: zawierającego kryteria, na podstawie których urzędnik będzie mógł wydać zakaz wycinki oraz w którym określone będą stawki opłat za wycięcie drzewa”. "Praktyką powinno być, że wraz z ustawą wchodzą rozporządzenia, które jednoznacznie mówią, co dany urząd i co obywatele mają robić" - wyjaśniła.

wł/pap


bg Image