c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_kwiecien_2017_25.04.2017_Kierwinski_Tomczyk_Witczak_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej: Mariusz Witczak, Cezary Tomczyk i Marcin Kierwiński zaapelowali podczas konferencji prasowej do premier Beaty Szydło by przedstawiła w Sejmie informację na temat przetargu na śmigłowce i zakończenia rozmów w sprawie zakupu Caracali. Posłowie oczekują również rozpoczęcia prac nad wnioskiem o powołanie komisji śledczej w tej sprawie i objęcia nadzoru nad śledztwem w sprawie przetargów przez Zbigniewa Ziobro.

Mariusz Witczak przypomniał, że Platforma Obywatelska wniosek już pół roku temu złożyła wniosek o objecie śledztwa w sprawie przetargu na Caracale specjalnym nadzorem Prokuratury Generalnej. „Przy takiej wadze problemu - z jednej strony kwestii bezpieczeństwa narodowego, z drugiej - miliardów w tle, nie wyobrażamy sobie, żeby Prokuratura Regionalna nie otrzymała wsparcia od prokuratora generalnego, tym bardziej, że pojawiają się nowe wątki" – podkreślił poseł Witczak. Jak dodał, „najbardziej interesującym wątkiem jest niejasna rola dr. Wacława Berczyńskiego w postępowaniu przetargowym”.

Poseł zwrócił uwagę, że „członkowie rządu i politycy PiS, także sam Berczyński udzielają w tej sprawie sprzecznych informacji”. Ponad to sam Wacław Berczyński twierdzi, że „miał dostęp do dokumentów i bardzo silny wpływ na zerwanie kontraktu na Caracale”. „Z kolei wicepremier Morawiecki odpowiedzialny za prowadzenie negocjacji twierdzi, że takiego wpływu pan Wacław Berczyński nie miał – zauważył Mariusz Witczak dodając, że cała „sprawa niezwykle bulwersująca i niezwykle poważna". Polityk zaznaczył, że Wacław Berczyński przebywa obecnie w Stanach Zjednoczonych, a więc „jest w jakimś sensie pod innym nadzorem prawnym i tylko prokurator generalny ma narzędzia odpowiednie do tego, żeby wchodzić w relacje międzynarodowe jeżeli chodzi o wyjaśnianie tej sprawy".

Cezary Tomczyk, wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej wystosował apel do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o „natychmiastowe podjęcie w Sejmie prac nad złożonym jeszcze jesienią zeszłego roku wnioskiem o powołanie komisji śledczej do zbadania okoliczności zakupu śmigłowców dla armii, w tym rezygnacji z kontraktu na helikoptery Caracal. „Żądamy natychmiastowego procedowania wniosku Platformy Obywatelskiej o komisję śledczą ws. przetargu na śmigłowce" – mówił polityk.

Jak zauważył, „przetarg na śmigłowce dla wojska był jednym z najważniejszych tego typu przedsięwzięć w ostatnich latach, tymczasem politycy PiS wypowiadają się w sposób sprzeczny w tej sprawie. Poseł zasygnalizował, że może to być związane z tym, że „mamy do czynienia z największą aferą III RP, bo mówimy o przetargu wartym 13 mld złotych".

"Miało być 4 tysiące miejsc pracy w Łodzi i w Radomiu, a jest zero. Miało być 50 śmigłowców dla polskiej armii, a jest zero. I mówimy o tym, że miała być trzecia fabryka śmigłowców w naszym kraju i ona niestety też nie powstała" – powiedział Cezary Tomczyk.

Marcin Kierwiński z kolei zapowiedział, że Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska zwróci się do marszałka Kuchcińskiego, „by na najbliższym posiedzeniu Sejmu, premier Szydło przedstawiła informację na temat postępowania przetargowego na zakup śmigłowców oraz aby opowiedziała Polakom o tym, jaka była rola pana Berczyńskiego". Poseł wyraził zaniepokojenie, że „członkowie rządu podchodzą do całej sprawy bardzo lekko, tak jakby nie dotyczyła publicznych pieniędzy i najważniejszego przetargu dla polskiej armii". "Może czas, żeby ci państwo z PiS obudzili się i zrozumieli, że mamy do czynienia z naprawdę bardzo, bardzo dużą aferą i może premier Szydło będzie miała na tyle odwagi, że poinformuje Wysoką Izbę, ale także Polaków jakie to praktyki odbywają się w rządzie PiS" – dodał poseł Kierwiński.

wł/pap


bg Image