c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_kwiecien_2017_20.04.2017_Grodzki_Wielichowska_big.png

„Ustawa o sieci szpitali wprowadzi więcej chaosu niż pożytku” – powiedział Tomasz Grodzki. Minister Zdrowia w Gabinecie Cieni podczas konferencji prasowej w Sejmie. Z kolei Monika Wielichowska, Pełnomocnik do Spraw Równego Traktowania w Gabinecie Cieni krytycznie odniosła się do działań Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła m.in. w sprawie tabletki dzień po czy procedury in vitro.

Senator Grodzki zwrócił uwagę, że „parlament uchwalił ustawę o sieci szpitali pomimo protestów opozycji. Ponad to zauważył, że dyrektorzy szpitali przeprowadzają obecnie symulacje, ile reforma będzie kosztować. "Z kalkulacji przeprowadzonych w szpitalach zarówno szczebla powiatowego jak i szczebla wojewódzkiego i szpitalach akademickich oraz szpitalach specjalistycznych wynika dość jednoznacznie: aby szpitale mogły podołać zadaniom nałożonym przez tą nieszczęsną ustawę konieczna jest natychmiastowa podwyżka wyceny punktu rozliczeniowego do około 60 zł za minutę" – tłumaczył Tomasz Grodzki. Zaznaczył, że w innym przypadku „szpitale wpadną w spiralę zadłużenia i nie tylko nie będą realizowały zapisów ustawowych, ale co ważniejsze nie będą w stanie zapewnić pacjentom należytej jakościowo i ilościowo opieki medycznej".

Monika Wielichowska zaapelowała do posłów PiS, aby „odrzucili proponowaną przez siebie poprawkę, nie zrzucali polskich kobiet w otchłań średniowiecza i pozwolili im korzystać ze środków medycyny XXI wieku" – mówiła.

Posłanka wyliczyła, że dla ministra Radziwiłła „normalnością jest likwidacja in-vitro, likwidacja nowoczesnych standardów opieki okołoporodowej, ograniczanie dostępu do antykoncepcji, promocja środków na erekcję, promocja klauzuli sumienia nie tylko w gabinetach lekarskich, ale również w aptekach, wspieranie projektów, które depczą wypracowany przed 23 laty kompromis aborcyjny i promocja chociażby kalendarzyka przedmałżeńskiego, który będzie kosztował polskiego podatnika ponad 3 mln złotych".

wł/pap


bg Image