c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_kwiecien_2017_20.04.2017_Trzaskowski_Nitras_big.png

"Rządowy projekt zmian w ustawie o służbie zagranicznej to kompleksowe rozmontowywanie polskiej dyplomacji" - powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie wiceprzewodniczący Komisji do Spraw Unii Europejskiej Rafał Trzaskowski.

"PiS w ciągu 6 miesięcy pod przykrywką tego, że będzie usuwać agentów, może usunąć właściwie wszystkich pracowników służby dyplomatycznej i wprowadzić tam ludzi, którzy nie posiadają kompetencji do tego, aby zarządzać polską dyplomacją" - dodał.

"Żaden polski dyplomata nie będzie wiedział czy pracuje, czy też nie przed upływem tych 6 miesięcy" - mówił poseł Sławomir Nitras.

Polityk zwrócił uwagę, że "ta ustawa jest pomyślana tylko po to, aby pozbyć się polskich dyplomatów, których PiS uważa nie za patriotów i zastąpić ich osobami, które pochodzą ze środowiska PiS, bez względu na to czy osoby te posiadają kompetencje czy nie".

"Dziś, podczas pierwszego czytania projektu złożymy wniosek o jego odrzucenie. Liczymy na to, że ten projekt dziś upadnie" - podkreślił Sławomir Nitras.

Projekt zakłada, że funkcjonariusze i współpracownicy aparatu bezpieczeństwa w czasach PRL nie będą mogli pełnić służby zagranicznej. Projekt zakłada również wygaśnięcie po 6 miesiącach od dnia wejścia w życie ustawy stosunków pracy nawiązanych z członkami służby zagranicznej, za wyjątkiem sytuacji w których przed upływem tego terminu zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy.

wł/pap


bg Image