5.4.17_Arlukowicz_Grabarczyk_Kopacz_big.png

Sejmowa Komisja Zdrowia - głosami posłów PiS - opowiedziała się przeciw projektowi dającemu wojewodom podstawę prawną do przekazywania dotacji na hospicja. Projekt złożyła grupa posłów Platformy Obywatelskiej.

Podczas posiedzenia komisji poseł Cezary Grabarczyk, przedstawiając projekt, wskazywał, że z każdym rokiem wzrasta zapotrzebowanie na świadczenia w hospicjach stacjonarnych, podobnie jak na świadczenia we wszystkich innych formach opieki hospicyjno-paliatywnej.

"Podczas prac nad budżetem na 2016 rok stał się cud i posłowie zagłosowali nad poprawką, która przyznała 20 mln zł dla hospicjów w województwie łódzkim. Okazało się, że w systemie prawnym jest błąd i wojewoda nie mógł uruchomić tych pieniędzy. Przez cały 2016 rok te pieniądze leżały i czekały aż wojewoda ich użyje, żeby pomóc ciężko chorym pacjentom. Przygotowaliśmy ustawę, która eliminuje ten błąd z systemu, ale posłowie PiS zagłosowali przeciwko" - relacjonował.

"To jest projekt, który nam posłom otworzy drogę do wsparcia tych, którzy potrzebują pomocy w najtrudniejszych chwilach życia, to będzie także realna pomoc dla członków rodzin tych pacjentów, którzy wymagają opieki paliatywnej i hospicyjnej" - wyjaśnił.

Wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej poseł Ewa Kopacz pytała: "gdzie jest ta empatia i gdzie jest ta wrażliwość posłów PiS?". "Kiedy są tak naprawdę szczerzy, czy wtedy, kiedy rzeczywiście współczują (...), czy wtedy, kiedy zabraniają dofinansować przez wojewodę miejsc, w których ci obłożni i beznadziejnie chorzy bez szansy na sprawne życie, mali i starsi pacjenci, bezpiecznie przebywają?" - mówiła.

Przewodniczący komisji poseł Bartosz Arłukowicz zaznaczył, że zachowanie polityków PiS to czysta hipokryzja. "Z trudem patrzymy na hipokryzję PiS. Dziś rozmawiamy o dofinansowaniu hospicjów i posłowie PiS głosują przeciw" - powiedział.

"Jednocześnie minister zdrowia wydaje blisko 3 mln zł na kalendarzyki przedmałżeńskie, na to aby kobiety mogły sobie określać dni płodne i niepłodne. (...) Jutro na Komisji zdrowia zajmować się będziemy zabraniem możliwości korzystania przez Polki z tzw. tabletki "dzień po". To kolejny element walki ministra zdrowia z kobietami. Rozpoczął od in vitro, potem zaostrzenie aborcji, potem postanowił ograniczyć liczbę cięć cesarskich a potem zlikwidował standardy okołoporodowe" - wyliczał przewodniczący.

Projekt przygotowany przez Platformę Obywatelską ma na celu stworzenie podstawy prawnej dla wojewodów do przekazywania dotacji dla placówek leczniczych udzielających świadczeń z zakresu opieki hospicyjnej i paliatywnej.

"Szybkie i odczuwalne zwiększenie dostępności do tego rodzaju placówek udzielających świadczeń dla rosnącej z każdym rokiem grupy pacjentów przewlekle i nieuleczalnie chorych nie będzie możliwe bez większego niż dotychczas zaangażowania środków publicznych" - czytamy w projekcie.

wł/pap


bg Image