c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_kwiecien_2017_5.04.2017_Neumann_big.png

Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomir Neumann napisał list do ministra sprawiedliwości w celu uzyskania informacji o tym kto podejmował decyzje ws. publikowania wizerunków osób protestujących w nocy z 16 na 17 grudnia przed Sejmem.

Sławomir Neumann poinformował na konferencji prasowej w Sejmie, że otrzymał odpowiedź MSWiA na swoje wcześniejsze pytania o to, kto podjął decyzje ws. publikowania wizerunków protestujących. "Dowiedzieliśmy się, że minister spraw wewnętrznych i administracji oraz policja nie mają z tym nic wspólnego, że podobno robi to prokuratura" - powiedział.

"Do dzisiaj nie znamy nazwiska osoby, która podjęła decyzję o publikacji wizerunków. (...) Cały czas pytanie pozostaje otwarte: kto był na tyle nierozsądny, niemądry, albo miał na tyle złe zamiary, że chciał wywrzeć presję, straszyć obywateli, którzy mieli prawo przyjść pod Sejm - i wydał decyzję, żeby upublicznić wizerunek kilkunastu osób" - powiedział przewodniczący.

Dlatego - argumentował Sławomir Neumann - napisał list do ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, w którym domaga się podania informacji, kto podejmował decyzje ws. publikowania wizerunków protestujących. Jak wyjaśnił Platforma Obywatelska oczekuje, aby Ziobro "wskazał prokuratora odpowiedzialnego za to, że w mediach pojawiły się wizerunki osób, które brały udział w demonstracji".

"Do dzisiaj nie ma odważnego w PiS, który by się przyznał, PiS-owscy tchórze chowają się za swoimi instytucjami, a nie mają odwagi przyznać się, kto imiennie podjął tę decyzję" - podkreślił Sławomir Neumann.

Zadeklarował, że Platforma  będzie bronić osób, które protestowały pod Sejmem. "Będziemy pokazywać tych wszystkich urzędników, prokuratorów, czy policjantów, którzy łamiąc prawo obywateli do demonstrowania, próbują ich zastraszyć" - zapowiedział.

"Apeluję do ministrów: sprawiedliwości i spraw wewnętrznych i administracji, żeby mieli cywilną odwagę i powiedzieli, kto podejmował tę decyzję (o publikacji wizerunku) na szczeblu politycznym, ale też administracyjnym" - mówił.

Na stronie internetowej stołecznej policji opublikowano wizerunki 21 osób biorących udział w grudniowych zdarzeniach przed Sejmem.

Zobacz treść pisma

wł/pap


bg Image