c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_kwiecien_2017_4.04.2017_Halicki_Grabiec_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej, Jan Grabiec i Andrzej Halicki, zwrócili się do wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery z interwencją poselską zawierającą "żądanie natychmiastowej publikacji wyników referendum legionowskiego" w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Platforma Obywatelska złożyła dziś do laski marszałkowskiej projekt ustawy "o referendum w sprawie ustroju miasta stołecznego Warszawy", który przewiduje, że zmiana ustroju Warszawy polegająca na utworzeniu metropolitalnej jednostki samorządu terytorialnego wymaga przeprowadzenia referendum lokalnego w każdej z gmin leżącej na terenie powiatów: wołomiński, miński, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, grodziski, warszawski zachodni, legionowski oraz w mieście stołecznym Warszawa.

Andrzej Halicki, Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska i Przewodniczący Regionu Mazowieckiego PO, zwrócił uwagę na problemy z opublikowaniem wyniku referendum w dzienniku urzędowym województwa mazowieckiego. Jak tłumaczył „zgodnie z przepisami miejska komisja wyborcza przesyła informację o wyniku referendum w postaci protokołu do wojewody, który ma obowiązek niezwłocznie opublikować ten dokument”. „Mimo że upłynęło już kilka dni, wojewoda odmawia publikacji tego dokumentu" – mówił Jan Grabiec, Rzecznik Prasowy Platformy Obywatelskiej. Poseł poinformował, że oczekuje informacji, dlaczego do tej pory wojewoda mazowiecki nie ogłosił w dzienniku urzędowym protokołu z referendum.

"Ze strony prezydenta Legionowa wiemy, że wojewoda tłumaczy to opóźnienie kwestiami proceduralnymi. Oczekuje czegoś czego nigdy dotychczas nie było, aby wszyscy członkowie komisji miejskiej posiadali kwalifikowany podpis elektroniczny i tym podpisem poświadczyli protokół, który podpisali ręcznie. (...) To żądanie jest bezprawne, wojewoda narusza przepis prawa (...). Odbieramy działania wojewody, który wcześniej blokował możliwość ogłoszenia referendów, a teraz opóźnia publikację wyniku referendum w Legionowie, jako działania, które mają zniechęcać samorządowców do tego, żeby realizowali interes własnych gmin, interes mieszkańców i ogłaszali referenda" - powiedział Jan Grabiec.

W referendum ws. włączenia Legionowa do metropolii warszawskiej, które odbyło się 26 marca zagłosowało 46,72 proc. uprawnionych, tym samym było ono ważne. 94,27 proc. mieszkańców wskazało, że nie chce, by ich gmina została częścią metropolii warszawskiej. Referendum było inicjatywą radnych Legionowa.

wł/pap


bg Image