2.3.17_Grabiec_Tomczyk_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej złożyli w Sejmie projekt ustawy, który zakłada powstanie ogólnodostępnego rejestru lotów najważniejszych polityków w państwie - poinformował na konferencji prasowej w Sejmie poseł Cezary Tomczyk z Komisji Obrony Narodowej. Jak podkreślił, jawność życia publicznego powinna być naczelną zasadą, która przyświeca politykom.

"Projekt wprowadza jawny rejestr na stronach internetowych KPRM wszystkich lotów najważniejszych osób w państwie" - wyjaśnił Cezary Tomczyk.  Jak dodał, Platforma nazwała ten projekt +Lex Szydło+.

Poseł zapowiedział, że rejestr miałby być prowadzony przez ministra obrony narodowej. Jak dodał, szef MON miałby obowiązek opublikować listę wszystkich lotów najważniejszych osób w państwie, czyli prezydenta, premier, marszałków Sejmu i Senatu, oraz wszystkich ministrów konstytucyjnych.

"Jest to odpowiedź na próbę ukrycia różnych faktów, z którymi mamy do czynienia w ostatnim czasie. Musi być na to jedna odpowiedź, czyli jawność. Na próbę kłamstw musi być jedna odpowiedź, czyli prawda, dlatego zgłaszamy projekt tej ustawy" - zaznaczył Cezary Tomczyk.

Argumentował, że propozycja podyktowana jest tym, aby "każdy obywatel mógł wiedzieć, jak wygląda każda złotówka, którą wpłaca do budżetu państwa". Zauważył, że podobny rejestr lotów najważniejszych polityków w państwie funkcjonuje od niedawna w Danii. Jak dodał, po wprowadzenie takich przepisów, liczba lotów VIP-ów zmniejszyła się o 90 proc.

W zeszłym tygodniu, na wniosek Platformy Obywatelskiej, posłowie debatowali nad informacją rządu w sprawie wykorzystywania przez premier Beatę Szydło oraz prezydenta Andrzeja Dudę "wojskowych samolotów transportowych CASA do celów prywatnych". Jak mówił wówczas poseł Mariusz Witczak, te samoloty stały się powietrznymi taksówkami, które wożą polityków do domów.

wł/pap


bg Image