13.2.17_Tomczyk_Wojcik_big.png

"Dzisiaj składamy wniosek o połączone posiedzenie komisji spraw wewnętrznych i obrony narodowej w sprawie sytuacji w służbach chroniących najważniejsze osoby w państwie" - poinformował na konferencji prasowej w Sejmie wiceprzewodniczący Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych poseł Marek Wójcik. Przypomniał, że PiS rządzi Polską od blisko półtora roku. "I to PiS ponosi odpowiedzialność za sytuację w służbach chroniących najważniejsze osoby w państwie" - zaznaczył.

Posłowie wyrazili oczekiwanie, że podczas obrad połączonych komisji zostaną wyjaśnione kwestie dotyczące "chaosu w służbach chroniących najważniejsze osoby w państwie" oraz przedstawione szczegóły ostatnich wypadków z udziałem VIP-ów: premier Beaty Szydło, prezydenta Andrzeja Dudy i szefa MON Antoniego Macierewicza.

Poseł Marek Wójcik zwrócił uwagę, że w ciągu ostatniego roku doszło do kilku takich wypadków. "Te wszystkie wypadki pokazują, że w Biurze Ochrony Rządu panuje chaos spowodowany działaniami ministra (SWiA) Mariusza Błaszczaka i (wice) ministra (SWIA) Jarosława Zielińskiego, którzy doprowadzili do czystki kadrowej" - mówił poseł.

Wskazał, że gdyby ministrowie Błaszczak i Zieliński wyciągnęli wnioski z ubiegłorocznego wypadku prezydenta, to nie doszłoby to piątkowego zdarzenia z udziałem limuzyny premier Szydło.

"Jeżeli chodzi o nowe kompetencje, które zapowiada minister Błaszczak, to żadne kompetencje nie zastąpią doświadczenia, wiedzy funkcjonariuszy, którzy zostali przez ministra Błaszczaka zwolnieni z BOR i odwołani ze stanowisk, które dotyczyły bezpieczeństwa najważniejszych osób w państwie" - powiedział nawiązując do sobotnich zapowiedzi szefów MSWiA dotyczących zmian w BOR. Zapowiedź zmiany nazwy Biura określił jako "absurdalną".

Poseł Cezary Tomczyk z sejmowej Komisji Obrony Narodowej podkreślał, że w polskim prawie nie może być "równych i równiejszych". "Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa, wszyscy musimy być tak samo traktowani. Nie może być tak, że 20-latek podejrzewany o to, że doprowadził do wypadku z udziałem pani premier Szydło po godzinie przez policję ma stawiane zarzuty, a kierowca, który brał udział w karambolu z udziałem Antoniego Macierewicza może odjechać z miejsca wypadku i udać, że sprawy nie było, a prokuratura po czasie mówi, że tak naprawdę nie było wypadku, tylko była to zwykła kolizja" - powiedział.

Odniósł się również do sobotniej konferencji prasowej ministra Błaszczaka. "Dowiedzieliśmy się, że to opozycja jest współodpowiedzialna za wypadek, dowiedzieliśmy się o hejcie, który wylewa się na polskiej scenie politycznej, ale nie dowiedzieliśmy się niczego o procedurach bezpieczeństwa. Nie dowiedzieliśmy się niczego, jeśli chodzi o przebieg tego wydarzenia, kiedy kolumna pani premier wyjechała z lotniska" - zwrócił uwagę Cezary Tomczyk. 

Poseł pytany, czy Platforma poprze wniosek Nowoczesnej o wotum nieufności wobec szefa MSWiA, odparł: "Najpierw trzeba dać panu ministrowi Błaszczakowi szansę, by honorowo podał się do dymisji". Poseł przypomniał, że jeszcze w tym tygodniu Platforma Obywatelska przedstawi projekt zmian ustawowych w zakresie przewożenia najważniejszych osób w państwie, zapewnienia im bezpieczeństwa.

Zobacz treść wniosku

wł/pap


bg Image