c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_luty_2017_8.02.2017_Aziewicz_Obrycki_Arlukowicz_big.png

"Oceniamy negatywnie aktywność pana ministra Marka Gróbarczyka i jego zaplecza; widzimy cały szereg zagrożeń związanych z powrotem do +Polski resortowej+ i ręcznego sterowania gospodarką" - powiedział poseł  wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, członek Gabinetu Cieni Platformy Obywatelskiej, poseł Tadeusz Aziewicz na konferencji prasowej w Sejmie, zorganizowanej w ramach prawdziwego podsumowania roku działalności poszczególnych ministrów rządu Beaty Szydło.

Poseł wskazał m.in. na wadliwą strukturę resortu gospodarki morskiej. Chodzi o brak łącznego zarządzania portami morskimi i zapleczem lądowym tych portów. "I to dzieje się w czasie, kiedy świat zmierza w kierunku transportu intermodalnego, integracji różnych gałęzi transportu" - zaznaczył Tadeusz Aziewicz.

Zwrócił także uwagę na słabość nadzoru właścicielskiego nad podległymi podmiotami, obsadzanie stanowisk w spółkach +Misiewiczami+ w miejsce dotychczasowych fachowców. "Nazwaliśmy, że jest to +czas ludzi o nieznanym dorobku+" - relacjonował.

Polityk recenzował również  "czarny PR" i "szkalowanie" dorobku swych poprzedników. Chodzi m.in. o ocenę funkcjonowania przemysłu stoczniowego w Polsce. "Tak, jakby pan minister nie zauważył tego, że w ostatnich latach nasze stocznie osiągnęły poziom produkcji taki, który pozycjonuje je na drugim miejscu w Europie i na piątym w świecie" - wskazywał poseł. Podkreślił przy tym, że polskie statki cechuje wysoka jakość i zaawansowane technologie.

Z kolei poseł Norbert Obrycki z Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zasygnalizował, że w sprawie przemysłu stoczniowego minister Gróbarczyk "abdykował" na rzecz szefa MON Antoniego Macierewicza. Jako przykład podał przypadek Stoczni Szczecińskiej, której udziały wykupił fundusz inwestycyjny Mars będący częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

"Stąd niedawna wizyta ministra Macierewicza w Szczecinie i rozbudzanie nadziei na budowę okrętów podwodnych; sam oczywiście pan minister nie wie, czy to będą okręty niemieckie, francuskie, czy szwedzkie, jednak opowiada, że być może będą budowane w Szczecinie" - 

wł/pap


bg Image