26.1.17_Halicki_Kierwinski_Kropiwnicki_big.png

PiS nie chce rozwiązać problemu reprywatyzacji w Warszawie - zwrócili uwagę na konferencji w Sejmie posłowie Platformy Obywatelskiej. Jak dodali PiS chce "utrzymać mętną wodę, która pojawiła się wokół reprywatyzacji" i "utrzymywać komunistyczne prawo".

To reakcja posłów Platformy Obywatelskiej na zarekomendowanie przez sejmową Komisję Ustawodawczą odrzucenia w pierwszym czytaniu projektu ustawy ich autorstwa, który dotyczy reprywatyzacji w Warszawie. Wniosek o odrzucenie projektu złożył poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Poparło go 14 posłów, dziewięciu było przeciw, a dwie osoby wstrzymały się od głosu.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w powiecie warszawskim, poseł Marcin Kierwiński, komentując decyzję komisji powiedział, że jest to "bardzo dziwna i smutna sytuacja". "Jeszcze kilka tygodni temu na sali plenarnej słyszeliśmy, że PiS chce pracować nad tym projektem, słyszeliśmy, że PiS chce rozwiązać problem reprywatyzacji warszawskiej, chce wyeliminować wszelkie patologie prawne, które narosły wokół tej reprywatyzacji" - relacjonował.

"Okazuje się, że jednak słowa słowami, natomiast PiS bardzo chce utrzymywać tą mętną wodę, która pojawiła się wokół reprywatyzacji, PiS bardzo chce utrzymywać komunistyczne prawo, chce ręka w rękę z Bierutem łupić warszawiaków, łupić Warszawę" - dodał.

Jak podkreślił projekt Platformy jest całościowy i rozwiązuje wszelkie kwestie związane z reprywatyzacją warszawską. "PiS nie chciało nad tym projektem procedować, PiS uznało, że tylko polityczne igrzyska takie jak komisja weryfikacyjna, to jest coś, co ich interesuje" - powiedział Marcin Kierwiński.

Wskazał, że politycy PiS "nie chcą rozwiązać problemu reprywatyzacji warszawskiej", "mają szczytne hasła na sztandarach, natomiast w praktyce tak naprawdę są za tym, aby ta mętna woda wokół reprywatyzacji nadal była utrzymywana, żeby wszelkie te patologie, które się pojawiały nie zostały wyeliminowane". "Bardzo nad tym bolejemy" - dodał. Zaapelował również do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o to, żeby "zweryfikował złą decyzją swoich kolegów parlamentarzystów".

Członek sejmowej Komisji Ustawodawczej, poseł Robert Kropiwnicki relacjonował, że w trakcie czwartkowego posiedzenia komisji nie padły żadne argumenty merytoryczne, co do projektu ustawy.

"Padły argumenty stricte polityczne, mówiące o tym, że trzeba w całym kraju uregulować, że Warszawa nie jest taka ważna, że inni też cierpią. Ale kiedy dekret Bieruta dotyczył tak naprawdę tylko Warszawy i tutaj jest najwięcej osób poszkodowanych przez te przepisy - one wymagają koniecznej regulacji" - dodał.

Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Andrzej Halicki zauważył natomiast, że PiS idzie obecnie drogą lewicy, która "zablokowała uregulowanie spraw majątkowych w Warszawie, a jednocześnie w gruncie rzeczy odmówiła ochrony lokatorom". Przypomniał, że strony PiS padały zapewnienia, że projekt ustawy reprywatyzacyjnej to "jest krok we właściwym kierunku".

"Dziś wzywamy prezesa Jarosława Kaczyńskiego do ustosunkowania się do tych zapowiedzi posłów PiS - czy mając ten dowód czarno na białym, że PiS nie chce uregulowania tej kwestii - czy w związku z tym uważa dekret Bieruta za dalej obowiązujący? Bo tak jest w praktyce" - dodał Andrzej Halicki.

wł/pap


bg Image