c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_styczen_2017_20.01.2017_Siemoniak_Witczak_big.png

"Przedwczoraj cały klub parlamentarny PO był w Małopolsce. Byłem na spotkaniu w Bochni był tam zwolniony kilka tygodni temu komendant powiatowy policji. To zjawisko, które określamy mianem 'PiSiewiczów' dotyczy tysięcy stanowisk. Jedna z gazet "Puls Biznesu" opublikowała listę tysiąca takich osób" - powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak. Dodał, że "stężenie 'PiSiewiczów' w Polsce w życiu publicznym przekracza wszystkie normy i trzeba ogłosić alarm 'antyPiSiewiczowy' ".

"Jakiś czas temu złożyliśmy ustawę, która reguluje kwestię wyboru w sposób konkursowy członków rad nadzorczych w Spółkach Skarbu Państwa. Ta ustawa została odmrożona przez marszałka Kuchcińskiego i skierowana do I czytania do Komisji do spraw Energii i Skarbu Państwa. Będzie szansa i nadzieja na to, że będziemy mieli w Polsce ustawę, która będzie gwarantowała profesjonalne rady nadzorcze. Regulacje w prosty sposób odpolityczniają procedury wyboru członków rad nadzorczych" - wskazał poseł Mariusz Witczak.

Polityk wskazał, że propozycje Platformy Obywatelskiej "wprowadzają konkretne zasady i kryteria, które pozwolą położyć kres patologii i korupcji jeśli chodzi o obsady partyjne do rad nadzorczych spółek skarbu państwa". "Problem PiSiewiczów i Misiewiczów jest szerszy. PiS zniszczyło ustawę o służbie cywilnej, członkowie PiS szerokim nurtem płyną do administracji państwowej z kiepskimi kompetencjami które przekładają się na funkcjonowanie państwa. Apelujemy żeby monitorować zmiany kadrowe, które niebawem będą się odbywały" - podkreślił podczas konferencji Mariusz Witczak.

"We wszystkich ustawach przy tzw. 'reformach' PiS odchodzi od konkursów, odchodzi od standardów" - dodał polityk.

Projekt Platformy Obywatelskiej zakłada utworzenie przy urzędzie Prokuratorii Generalnej powszechnej bazy osób posiadających kwalifikacje do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Spośród osób tych system informatyczny miałby losować członków komisji konkursowych, które będą później wskazywać członków rad nadzorczych państwowych spółek. Projekt przewiduje również powołanie przy prezesie Prokuratorii Generalnej 3-osobowej rady ds. postępowań konkursowych. Jej zadaniem miałoby być przygotowanie kryteriów konkursowych, zaś jej członkowie mieliby posiadać co najmniej tytuł naukowy doktora habilitowanego prawa lub ekonomii. 

wł/pap


bg Image