18.1.17_Mroczek_Tomczyk_big.png

- Dotychczasowe działania Antoniego Macierewicza w sposób ewidentny osłabiały siły zbrojne i bezpieczeństwo Polski - zwrócili uwagę posłowie Platformy Obywatelskiej z sejmowej Komisji Obrony Narodowej, odnosząc się do wspólnej konferencji prasowej premier Beaty Szydło z ministrami: obrony narodowej Antonim Macierewiczem oraz szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem. Cezary Tomczyk i Czesław Mroczek przedstawili również zadania dla ministra Antoniego Macierewicza, które ten powinien zrealizować. Wśród nich wymienili m.in. powrót do pełnej realizacji programu modernizacji technicznej, w tym pozyskania śmigłowców wielozadaniowych i uderzeniowych.

Wiceprzewodniczący komisji obrony Czesław Mroczek nawiązał do słów Macierewicza, który stwierdził, że w 2016 r. został wykonany po raz pierwszy w całości plan finansowy na modernizację sił zbrojnych. "Ten plan został wykonany dzięki kontraktom, które wypracowały poprzednie rządy i wypłaconym zaliczkom. Jest w ogóle pytanie o to, czy była podstawa do wypłacenia tak wielkich zaliczek, dlatego że kontrakty, które pan minister podpisał w końcówce roku to jest sprzęt, który będzie dostarczany do sił zbrojnych dopiero za 2-3 lata" - podkreślił poseł.

Jak przypomniał, w poprzednim roku nie zrobiono nic w celu pozyskania okrętów podwodnych, unieważniono postępowanie na 6 okrętów nawodnych oraz na systemy bezzałogowe powietrzne (drony). Nawiązując do zaniechań wielu projektów modernizacji sił zbrojnych przestrzegł, że potencjał sił zbrojnych w najbliższym roku nie wzrośnie, a wręcz może zostać osłabiony.

Czesław Mroczek zaapelował także do szefa MON, aby w trakcie przeglądu resortu wyjaśnił także "falę odejść z wojska najważniejszych dowódców". "To jest rzecz, która bezpośrednio uderza w potencjał sił zbrojnych, w bezpieczeństwo naszego kraju, dlatego że odchodzą w trakcie kadencji ludzie, którzy mogą jeszcze przez wiele lat służyć Polsce" - dodał.

"Ten przegląd był prawie w całości zabiegiem propagandowym" - zauważył Czesław Mroczek. Wskazał, że premier "nie ma siły" do tego, by dokonywać jakiejkolwiek korekty działań ministra Antoniego Macierewicza. "Od początku mogliśmy się spodziewać, że przekaże on nam kolejną informację w dużej mierze - tak jak to, co go charakteryzuje - nieprawdziwą" - zaznaczył.

Poseł Cezary Tomczyk skrytykował szefa MON za to, że nie zrealizował zapowiedzi z 11 października o tym, że do końca 2016 r. zostaną dostarczone przynajmniej pierwsze dwa helikoptery z fabryki w Mielcu. "To nie minister obrony narodowej, tylko minister obezwładniania polskiej armii" - mówił.

"Te braki czy nieumiejętność realizacji programu (modernizacji technicznej) wynika z polityki kadrowej, nie tylko w odniesieniu do najważniejszych dowódców sił zbrojnych, ale również do przemysłu obronnego" - podkreślił.

Czesław Mroczek wezwał również premier Beatę Szydło do dokonania jeszcze raz, szczegółowo, bez obecności kamer telewizyjnych audytu działań ministra Macierewicza. "Żeby wyciągnąć wnioski z tej nieudolności i niekompetencji w zakresie funkcjonowania polskiego przemysłu i procesu modernizacji technicznej" - dodał.

Wśród zadań dla ministra obrony Cezary Tomczyk wymienił także "zastopowanie karuzeli kadrowej w polskiej armii" oraz zaprzestanie rozpowszechniania kłamstw, w tym "kłamstwa smoleńskiego", które "jest realizowane ciągle od wielu miesięcy, mimo że nie ma żadnych nowych dowodów".

wł/pap


bg Image