13.1.17_Gajewska_Myrcha_big1.png

Platforma Obywatelska złożyła wniosek do sejmowej Komisji Etyki Poselskiej o ukaranie Krystyny Pawłowicz. Chodzi o zachowanie posłanki, która 16 grudnia 2016 na sali plenarnej naruszyła nietykalność cielesną posłanki Kingi Gajewskiej-Płochockiej.

"Podczas zamieszania wokół mównicy sejmowej stałam 20 minut w jednym miejscu, pani Pawłowicz rozmawiała z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, po czym odwróciła się i mnie przepchnęła. Takie zachowania Pawłowicz, która jest profesorem, posłem na Sejm, nie powinny mieć miejsca" - relacjonowała Kinga Gajewska-Płochocka na konferencji prasowej w Sejmie. Poinformowała, że materiał filmowy z tego wydarzenia można obejrzeć na jej koncie internetowym na Facebooku i Twitterze.

Poseł Arkadiusz Myrcha wskazał, że Pawłowicz naruszyła "w sposób ewidentny i perfidny" nietykalność cielesną posłanki Gajewskiej-Płochockiej. "To sytuacja bez precedensu (...) po raz pierwszy byliśmy świadkami użycia przemocy" - dodał.

Wyjaśnił, że zachowanie Pawłowicz było naganne, dlatego - jak poinformował - Platforma złożyła wniosek o ukaranie posłanki PiS przez sejmową komisję etyki. "Poseł Pawłowicz naruszyła kodeks etyki poselskiej, naruszyła elementarne zasady panujące nie tylko w polskim Sejmie, ale przede wszystkim w zdrowym społeczeństwie" - podkreślił.

Komisja etyki, po rozpatrzeniu sprawy i stwierdzeniu naruszenia przez posła zasad etyki poselskiej, może w drodze uchwały: zwrócić posłowi uwagę, udzielić posłowi upomnienia lub udzielić nagany. Uchwały komisji podaje się do wiadomości publicznej.

wł/pap


bg Image