c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_styczen_2017_13.01.2017_Wojcik_Cimoszewicz_big.png

"Pozbawienie byłych prezydentów ochrony pokazuje, że PiS kieruje się tylko i wyłącznie złośliwością w stosunku do prezydentów z innych obozów politycznych" - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych poseł Marek Wójcik. Komisja opowiedziała się za odrzuceniem przygotowanego przez Platformę Obywatelską projektu nowelizacji ustawy o uposażeniu byłego prezydenta RP, który zakłada, że byłym prezydentom ochrona BOR przysługiwałaby nie tylko w kraju, ale i za granicą. Projekt Platformy powstał w odpowiedzi na cofnięcie w październiku 2016 r. ochrony BOR byłym prezydentom za granicą.

Marek Wójcik zwrócił uwagę, że sprawa dotyczy osób, które "podejmowały ważne decyzje dotyczące zaangażowania Polski w walkę z terroryzmem". "Dziś pozbawianie tych osób ochrony jest czystą nielojalnością obecnie rządzących wobec byłych głów państw" - powiedział.

"To szczególnie bolesne, gdyż robią to ludzie, którzy nawet po Sejmie boją się chodzi bez ochrony" - zauważył. Poseł powiedział też, że szef MSWiA Mariusz Błaszczak kłamał argumentując swoją decyzję dotyczącą ochrony byłych prezydentów luką w prawie. Świadczy o tym odrzucenie projektu Platformy w tej sprawie.

Poseł Tomasz Cimoszewicz wskazywał, że obowiązkiem obywatelskim i narodowym powinno być chronienie nie tylko obecnego prezydenta, ale też byłych prezydentów. Tymczasem politycy PiS odrzucając projekt Platformy Obywatelskiej uzasadniali tę decyzje kosztami zagranicznej ochrony byłych prezydentów.

"Przypominam, to jest milion złotych w skali całego budżetu, który w ostatnim tylko roku został powiększony o kilkadziesiąt miliardów złotych (...) to nie jest duża suma" - wskazywał.

Sprawa zdjęcia ochrony byłym prezydentom stała się głośna w mediach po tym, jak Jarosław Wałęsa poinformował o odebraniu ochrony BOR swemu ojcu, b. prezydentowi Lechowi Wałęsie podczas podróży zagranicznych. "Ciekawostka ze strony małych ludzi: właśnie się dowiedziałem o odebraniu ochrony BOR-u mojemu ojcu podczas podróży zagranicznych. Nigdy nie przestanie mnie zadziwiać, ile złej woli jest w tych ludziach" - napisał wówczas.

wł/pap


bg Image