12.1.17_Schetyna_big.png

"W związku z tym, że udało nam się przywrócić obecność mediów w parlamencie i możliwość nieskrępowanej relacji obrad parlamentarnych i aktywności parlamentarnej, zawieszamy nasz protest" - poinformował na briefingu prasowym w Sejmie Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna . Zapowiedział też złożenie przez PO wniosku o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego". Zapowiedział też złożenie wniosku o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby nie podpisywał ustawy budżetowej na 2017 r.

"Zła aktywność (Kuchcińskiego), popełniane błędy, zła organizacja pracy Sejmu, zawieszenie Michała Szczerby, doprowadziła do konfliktu i blisko trzydziestu dni konfliktu parlamentarnego i państwowego" - wyjaśnił Grzegorz Schetyna, uzasadniając wniosek o odwołanie marszałka.

Przewodniczący podkreślił jednocześnie, że Platforma Obywatelska nadal uważa, że budżet "jest nielegalny". "Uważamy dalej i będziemy o tym mówić, że budżet jest przyjęty w sposób wadliwy, że tak naprawdę jest nielegalny" - powiedział.

"Apelujemy do prezydenta Dudy, żeby go nie podpisywał, bo jeżeli będzie sankcjonował procedurę legislacyjną, która łamie prawo będzie także stawiał siebie w przyszłości w świetle odpowiedzialności za tę decyzję" - dodał.

Przewodniczący podziękował wszystkim, którzy wspierali Platformę Obywatelską, także partiom opozycyjnym, które uczestniczyły w proteście. "Chcę podziękować Polakom, którzy w taki bardzo emocjonalny, zaangażowany sposób przekazywali nam swoje wyrazy solidarności" - mówił.

"To jest koniec pewnego etapu, ale początek następnego, dekalog, który przygotowaliśmy, dekalog wolności będzie naszym dekalogiem, z którym będziemy dzisiaj prowadzić dalej naszą politykę, walkę, o wolności, które wymieniamy w dekalogu przyjętym przez protestujących posłów" - podkreślił.

Zaznaczył, że Platforma Obywatelska pokazała nieprawidłowości i wymusiła na rządzącej partii "chwilę refleksji i przynajmniej jeden konkretny ruch, jedną konkretną decyzję - przywrócenie mediów do pracy parlamentarnej". "Wolność mediów jest gwarantem wolności obywateli i wszystkich wolności i o wolność mediów tak jak w latach 80. zawsze będziemy walczyć" - podkreślił.

ZOBACZ TREŚĆ WNIOSKU

wł/pap


bg Image