20.12.16_Grodzki_Slugocki_big.png

Senatorowie Platformy Obywatelskiej nie wezmą udziału w głosowaniach w Senacie nad ustawami, które w piątek przyjął Sejm podczas obrad w Sali Kolumnowej - zapowiedzieli na briefingu prasowym senatorowie: Waldemar Sługocki i Tomasz Grodzki.

"Nie będziemy głosować, nie będziemy uczestniczyć w głosowaniach tych rzekomych ustaw, które były procedowane 16 grudnia, w piątek. Wszyscy wiemy, w jakich warunkach były procedowane. Były procedowane za zamkniętymi drzwiami" - podkreślił senator Waldemar Sługocki.

Senator podkreślił, że konieczne jest ponowne głosowanie ws. ustaw, nad którymi głosowanie odbyło się w piątek. "Musimy powtórzyć trzecie czytanie tych wszystkich ustaw, które procedowano 16 grudnia. To jest warunek sine qua non" - zapowiedział.

Jak argumentował, w piątek posłowie opozycji nie mogli wejść na Salę Kolumnową. "Dopiero wtedy, kiedy posłowie PiS w swych tabletach spostrzegli, że jest na żywo relacja z tych wydarzeń, wpuścili oczywiście niektórych z posłów opozycji, ale posłowie nie mogli ani zadawać pytań, ani formułować wniosków formalnych. Dlatego też mamy wątpliwości, czy te dokumenty zostały przyjęte, czy była większość, która mogła procedować" - dodał senator.

Zaznaczył, że prezydent Andrzej Duda skierował do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego pismo z pytaniami, czy w piątkowych głosowaniach w Sali Kolumnowej wzięła udział wymagana konstytucją liczba posłów, oraz czy wszyscy zainteresowani posłowie mogli w głosowaniach uczestniczyć.

"W naszej ocenie odpowiedź zarówno na pierwsze pytanie jak i kolejne musi być negatywna. Zatem w naszej ocenie nie są to ustawy przyjęte w trzecim czytaniu przez Sejm i nie chcemy autoryzować tych dokumentów" - dodał.

wł/pap


bg Image