c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_listopad_2016_30.11.2016_Schetyna_Leszczyna_Nykiel_big.png

„Rok PiS w był efektem oszustwa wyborczego - dziś Polska jest zakładnikiem tych kłamstw” – powiedział podczas Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, na konferencji prasowej, w trakcie której ministrowie finansów w Gabinecie Cieni: Włodzimierz Nykiel i Izabela Leszczyna podsumowali rok rządu Beaty Szydło w obszarze finansów publicznych.

„Za naszych rządów przeprowadziliśmy Polskę suchą stopą przez światowy kryzys utrzymując wzrost PKB – przypomniał szef „Gabinetu Cieni”, dodając, że obecnie „wchodzimy w kryzys państwa PiS”, który skutkuje spowolnieniem wzrostu PKB, osłabieniem złotego oraz wyhamowaniem inwestycji. Grzegorz Schetyna podkreślił, że "nieodpowiedzialne decyzje dotyczące finansów publicznych, które podejmują urzędnicy PiS zapłacą Polacy”.

Izabela Leszczyna, wiceszef Gabinetu Finansów zwróciła uwagę, że polityka finansowa rządu Prawa i Sprawiedliwości opiera się na oszustwie. „Czarną serię oszustw zaczęła nowelizacja budżetu z 2015 roku - zauważyła”. Poseł zasygnalizowała, że działania wicepremiera Mateusza Morawieckiego powodują tzw. „trzecią falę kryzysu”. „Kryzysu na własne życzenie” - dodała. „W Polsce "właściwie nie mamy ministra finansów. Może mamy ministra rozwoju, może mamy ministra gospodarki, chociaż efektów tutaj nie widać żadnych, ale na pewno nie mamy ministra finansów, bo ten wiedziałby, że wyższy dług publiczny, niestabilne finanse to jest wyższy koszt kapitału, to jest wysoka premia za ryzyko i to zniechęca inwestorów do inwestowania swoich pieniędzy, nie niechęć czy sympatia do jakiejkolwiek partii politycznej" – tłumaczyła wiceminister finansów w rządzie PO-PSL.

Z kolei Włodzimierz Nykiel, szef Gabinetu Finansów zwrócił uwagę, że „rząd nie ma wizji systemu podatkowego, a to prowadzi do niepewności wśród podatników, szczególnie wśród tych prowadzących działalność gospodarczą”. „Nie wiemy czy i kiedy będzie uchwalona nowa ordynacja podatkowa - a to kluczowe dla systemu podatkowego – zauważył podczas konferencji.

Poseł wskazał na wzrost obciążeń podatkowych w Polsce od czasu objęcia władzy przez rząd Beaty Szydło. Jako przykład podał podatek bankowy, „którego ciężar banki przeniosły na klientów” oraz podniesienie VAT na 2017 rok.

wł/pap


bg Image