c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_listopad_2016_30.11.2016_Halicki_Grabiec_big.png

Posłowie Andrzej Halicki oraz Jan Grabiec podczas konferencji prasowej w Sejmie zwrócili uwagę, że projekt nowelizacji Prawa o zgromadzeniach, autorstwa przygotowany przez posłów PiS jest niezgodny z konstytucją i Europejską Konwencją Praw Człowieka.

„Projekt to zamach PiS na demokrację i podstawowe wartości obywatelskie - tym razem na wolność zgromadzeń” – podkreślił Jan Grabiec, rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej. Poseł zasygnalizował, że tak kontrowersyjna ustawa kolejny raz procedowana była pod osłoną nocy.

„Parlamentarzyści PiS w poprzedniej kadencji wypowiadali się za możliwością spontanicznego wyrażania swoich poglądów na zgromadzeniach – przypomniał Andrzej Halicki, wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska. Poseł zauważył, że obecnie „PiS wykasowało spontaniczne zgromadzenia, a decyzje o przeprowadzeniu zgromadzenia podejmować będzie nie organ, samorządu, tylko rząd, bo wojewoda jest przedstawicielem rządu w terenie". Jan Grabiec wyraził z kolei zaniepokojenie, że "jeśli ustawa wejdzie w życie, władza uzyska nowe instrumenty represji wobec obywateli". „To drastyczne ograniczenia wolności zgromadzeń oraz swobody wypowiedzi obywateli - tłumaczył.

Andrzej Halicki zwrócił uwagę, że „za nierespektowanie standardów Białoruś została wykluczona z Rady Europy. "Czy rzeczywiście tą drogą chcemy podążać w Polsce wolnej i demokratycznej?" - pytał.

wł/pap


bg Image